İlk Sanal Gerçeklik Dizi Serisi: Defrost

Bahçeşehir Üniversitesi'nin bünyesinde dünyada bir ilk olan VR First laboratuvarı iki önemli konuğunu ağırladı bu ay. İlk konuk Biri Randal Kleiser olurken, Grease, The Blue Lagoon, White Fang gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış. Diğer konuk ise Michael Mansouri; o da Iron Man II, Entourage dizisi, 127 saat, Metal Gear Solid 4 gibi pek çok projede teknik ekipte yer almış bir yönetmen. Bu ikili güçlerini birleştirerek ilk sanal gerçeklik VR dizi serisine başlamışlar. İlk sanal gerçeklik dizisi olan Defrost deneyimlerini paylaşarak ilke imza attılar.

İlk Sanal Gerçeklik Dizisi: Defrost

Dizi olarak başlayan Defrost, 2045 yılında geçtiği gibi, 30 yıl boyunca sıvı nitrojen ile dondurulan felçli bir hastanın tekrardan canlandırılması ve tedavi edilmesini konu almış. Ancak bu deneyimi tümü ile birinci kişi gözünden koltuğa oturarak VR gözlüğünüzü takarak yaşıyorsunuz. Tamamı ile farklı bir deneyim olduğu gibi, felçli bir hastanın bedenine girmiş gibi hissediyorsunuz. Sadece kafa hareketleriniz ve sizi çerçeveleyen, 30 yıl yaşlanmış aileniz olduğunu iddia eden pek çok insan bulunuyor.

Sanal gerçeklik dizisi Defrost'ta kişilere karşı hissiz olmanız ise yine hafızanızın dondurulma / çözülme sürecinde kayba uğramasından kaynaklanıyor. İlginç bir deneyim yaşamak isteyenler için 12 bölüm olacağı belirtilen dizinin sadece ilk iki bölümü hazır durumda. Diziyi seyrederken kontrolünüz dışında, bir tekerlekli sandalye üzerinde hareket ettiriliyor olmanızın klostrofobik bir etkisi olduğunu da söyleyebiliriz.

DeFrost-Randal
Herşey Kontrolünüzün Dışında

Diziyi izlerken her şeyin kontrolünüzün dışında geçtiğini bilmek size pek çok ilginçlik algılanmasına yol açabilir. Sizden bağımsız bir tekerlekli sandalyeyi ittikleri anda gerçekten vücudunuz ona karşı bir kuvvet ile hamle etmeye başlıyor. Pek çok sahneden gözünüzün içine bakan karakterler ile göz göze kaldıktan sonra psikolojik bir baskı oluştuğu gibi, kişiyi sahiplenme hissine kapılıyorsunuz.

Piyasaya ne zaman çıkacağı henüz belli olmayan Defrost'un sadece ilk iki bölümü teknik olarak tamamlanmış durumda. Cannes Film Festivali öncesinde VR Frist laboratuvarlarında görünen iki bölümün devamı 360 derece çekimin önümüzdeki altı ay içerisinde piyasaya çıkacak gibi görünüyor. İlk bölüm çekilirken iki adet GoPro ile çekildiği gibi, sonrasında Nokia'nın Ozo kamerasına geçiş yaptılar. Sanal gerçeklik gözlükleri (VR) giderek gelişmeye devam ettiği gibi, ilk sanal gerçeklik dizisi Defrost'ta bu gözlüklere öncü olacak. Defrost Dizisinin yayınlanan ilk frangmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

İlgili Etiketler