Salı, Haziran 25, 2024

Intel Arc Pro A60 ve Pro A60M GPU Birimleri Piyasaya Çıkıyor

Paylaş

silkroad gaminggentr

Ekran kartları konusunda çalışmalarını hızlandıran Intel, Arc serisine 2 yeni model daha eklediğini duyurdu. Bu noktada marka Intel Arc Pro A60 ve Arc Pro A60M modellerini de duyurdu.

Pro A serisi profesyonel grafik işlem birimleri ailesine eklenen yeni modeller, yine Pro serisinin performans anlamında dikkat çeken modelleri olarak karşımıza çıkıyor.

Gelin bu yeni modellerde Intel ne gibi özellikler sunuyor ve ekran kartları nasıl avantajlar sağlayacak bir bakalım.

Intel Arc Pro A60 ve Pro A60M GPU Birimleri Neler Sunuyor?

Intel Arc Pro ailesinin performansında önemli bir yükselişi temsil eden bu yeni ürünler, 12 GB'a kadar video belleği (VRAM) ve yüksek dinamik aralıklı (HDR) ve Dolby Vision destekli dört ekran desteğiyle profesyonel iş istasyonları kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış.

Intel Arc Pro A60 ve A60M, mevcut Intel Arc Pro ürünlerine kıyasla, 16 ile iki kat daha fazla PCIe şerit sayısı, saniyede 384 gigabayt ile iki kat daha fazla bellek bant genişliği, 256 ile iki kat daha fazla ayrılmış AI Xe Matrix Extensions (XMX) motoru ve 16 ile iki kat daha fazla ışın izleme birimi sunuyor.

Intel Arc Pro A60 ve Arc Pro A60M

Aynı zamanda AV1 dahil olmak üzere tam medya kodlama ve kod çözme desteğine sahipler. Bunlar, Intel Arc Pro GPU'ları bilgisayar destekli tasarım ve modelleme (CAD/CAM), yapay zekâ çıkarım görevleri ve ayrılmış iş ortamlarında medya işleme için ideal çözüm haline getiriyor.

Düzenli performans optimizasyonları için üç aylık sürücü sürümleriyle desteklenen Intel Arc Pro GPU'lar, mimari, mühendislik ve inşaatın yanı sıra tasarım ve üretim endüstrilerinde kullanılan, aşağıdakileri de içeren önde gelen iş istasyonu uygulamalarından ISV sertifikalı1:

 • Autodesk 3ds Max
 • Autodesk AutoCAD
 • Autodesk Fusion 360
 • Autodesk Inventor
 • Autodesk Maya
 • Bentley MicroStation
 • Dassault Systèmes SOLIDWORKS
 • Nemetscheck VectorWorks
 • PTC Creo
 • Siemens NX
 • Siemens Solid Edge

Ayrıca Blender gibi medya ve eğlence uygulamaları için de optimize edilen Intel iş istasyonu GPU'ları, Intel® oneAPI Rendering Toolkit'te yer alan işleme (render) ve ışın izleme kütüphanelerini çalıştırarak yüksek performanslı, yüksek doğrulukta görsel deneyimlerin geniş ölçekte oluşturulmasını sağlamakta.

Tüm bu artıları ev yeni özellikleriyle birlikte Intel Arc Pro A60 GPU birimleri önümüzdeki haftalarda Intel Arc Pro A60M GPU birimi ise önümüzdeki aylarda satışa sunulacak.

Intel Arc Pro A40 GPU'ya sahip ek iş istasyonu tasarımlarının ise şu anda HP'den temin edilebilirken, 2023'ün üçüncü çeyreğinde Dell ve Lenovo'nun da bunu takip etmesi bekleniyor. Intel Arc Pro GPU ailesi, 125W kilitsiz 13. Nesil Intel® Core™ işlemciler sunan Intel® NUC 13 Extreme Small form faktörlü (SFF) PC'lerle kullanım için de onaylandı.

Unutmadan Intel Arc Pro masaüstü ürünleri, üç yıllık sınırlı garantiyle sunuluyor.

Oğulcan Özsezgi
Oğulcan Özsezgi
Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler