PC HocasıDonanımIntel Doğruladı: 11. Nesil Rocket Lake İşlemcilere 2021 Yılında Geliyor

Intel Doğruladı: 11. Nesil Rocket Lake İşlemcilere 2021 Yılında Geliyor

 

Intel, 11. Nesil Rocket Lake masaüstü işlemcilerinin, PCIe 4.0 desteğiyle birlikte 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya çıkacağını doğruladı.

Intel’in duyurusunun zamanlaması muhtemelen bir tesadüf değildir. AMD, Intel’in yüksek güçlü bilgisayarlar üzerindeki hakimiyeti için neredeyse kesin olarak en fazla rekabeti sağlayacak olan yeni nesil Zen 3 mimarisine dayalı ilk CPU’larını yarın açıklayacak. Intel’in gelecek yıl kendi yongalarına sahip olduğuna dair onayı, bilgisayar üreticilerine AMD’nin duyurduğu gösterişli donanımların ötesinde seçenekler olduğunu hatırlatıyor.

Intel Core i7-1165G7

Gerçek bir çıkış tarihi söz konusu olduğunda Intel’in haberleri belirsiz olsa da, Videocardz yongaların Mart 2021’de geleceğini bildirdi. Yeni Rocket Lake-S yongalarının da mevcut Intel 400 serisi anakartlarla uyumlu olduğu söyleniyor.

Wccftech ayrıca Intel’in yıllardır kullandığı aynı 14nm işlemi kullanması beklenen masaüstü işlemcilerinde Intel’in bir sonraki büyük yenilemesinden ne bekleyeceği konusunda daha fazla bilgiye sahip. Ancak Wccftech, Intel’in Willow Cove mimarisiyle sunduğu mimari iyileştirmelerinin bazılarını 11. Nesil mobil işlemcilerinden destekleyeceğini iddia ediyor.

PCIe 4.0’a ek olarak, yeni Rocket Lake-S serisinin, şirketin yeni Xe grafiklerini ve entegre Thunderbolt 4 (ve USB4) desteğini de sunması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

İstanbul'da yaşayan bir teknoloji editörü, aynı zamanda UI/UX/Graphic Designer

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz