PC Hocasıİnternetİnternet Ucuzluyor: Telsiz Ruhsat ve Kullanım Ücretleri Kaldırılıyor

İnternet Ucuzluyor: Telsiz Ruhsat ve Kullanım Ücretleri Kaldırılıyor

 

Türkiye genelinde 25 milyon internet kullanıcısını sevindirecek haber Serbest Telekominikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından geldi. Bundan böyle internet ucuzlayacağı gibi, artık kullanıcılardan telsiz ruhsat ve kullanım ücretleri alınmayacak.

Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı

Alınan bilgilere göre TELKODER yaptığı resmi açıklamada, uydu terminallerinden alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretleri tamamen kaldırılıyor. Alınan bu karar ise bugün Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Aslına bakarsanız genişbant uydu internet terminalleri bizim için yıllık ücrete vurulduğunda ortaya hatırı satılır bir rakam çıkıyordu. Tabii bunu bir de milyonlarca kullanıcı ile çarpacak olursak milyonları bulabiliyor. TELKODER‘den yapılan açıklamaya göre sadece uydu hizmeti için alınan ücretlerin aylık ücretin %10’unu oluşturduğunu açıkladı. Yani tüm abonelerin ödemiş olduğu ham faturanın %10’u buraya gidiyordu.

Son Yıllarda Abone Sayısı Artmıyordu

Biliyorsunuz, ülkemiz Adil Kullanım Kotası (Adil Kullanılamayan Kota diyoruz biz ona) adı altında işkencelere maruz bırakılıyor. İnternet kullanıcıları ne yazık ki bu kota yüzünden internet erişimlerinde büyük sıkıntılar yaşıyordu. Hala da yaşamaya devam ettiğimiz gibi, yapılan araştırmalara göre son yıllarda internet kullanıcılarının artmadığı ve bunun altında hangi nedenlerin olduğu araştırıldı.

Google Chrome'da Gizli Sekmeleri Kısayol Oluşturabileceksiniz

Yapılacak değişiklikler sayesinde 10 bin yeni abone ve 25 Milyon TL büyüklüğündeki uydudan geniş bant internet erişimi pazarının, önümüzdeki 1 yıl içerisinde 20 bin abone ve 50 milyon TL gibi (iki katı) rakamlarına ulaşması hedefleniyor.

TELKODER-uydu
TELKODER VE BTK Birlikte Çalıştı

TELKODER‘in şuanda Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yöneten Yusuf Ata Arıak tarafından yapılan açıklamaya göre: “TELKODER ve BTK başarılı bir ortak çalışma yürüterek ülkemizin ve vatandaşlarımızın lehine olacak bir kararı almış bulunuyor. Bu karar sayesinde, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde sunulan hizmetlerden herkes eşit olarak yararlanma fırsatı bulacak ve biz bu fırsatı kullanıcılara sunduğumuzdan dolayı mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Gönül isterdi ki AKK‘nin kaldırıldığı haberini de sizlere müjdeleyerek sevinç içerisinde duyuralım. Ancak atılan bu adım internetin ucuzlaması için gösterilen girişimin de bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Henüz faturalara ne kadar yansıyacağını bilmediğimiz gibi, ilerleyen günlerde rakamların netleşmesini bekleyeceğiz.

 

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

12 Yorum

  • Hocam türk telekom kullanıyorum 60 tl ödüyorum ayda buna gelecek indirimin boyutu nedir acaba? %10 diyorlar doğru mudur ?

    • 60 liralık fatura için %10, 6 lira eder. Aşağıda okuduğum bir yorum da 5 lira karşılığı +25gb akk verelim demişler. Yine aynı hesap.

  • Artık evin internetiyle değil telefonun 4.5 g ile oynuyorum en azından daha az ping oluyo hocam ya 🙂

  • hocam naptın ya “ADİL Kullanım Kotası tamamen kaldırıldı!” bunu okudum çığlık attım babam noluyo dedi devamını okudum bişey yokmuş diyince vurdu beni 🙂

  • AKK Siz internetin olsun 60 lira yerine 100lira vermeyi tercih ederim yeter bune lolde 1385 ms gördüm malesef

  • Maşallah hocam iyi oldu yarın kontrat bitiyordu üst pakete geçince neredeyse aynı fiyata gelecek habere gel..

  • türksat 4b uydusu çalışacağı için fiyatlar ucuzluyor. Adil Kullanım Kotası kadar olmasa da yine iyi bir haber yani 🙂

  • Oh bee ucuzlasında sınırsız neti bağlatalım şu eve artık mobil den giriyorum nete 3 senedir gına geldi yahu

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz