İnternet Ucuzluyor: Telsiz Ruhsat ve Kullanım Ücretleri Kaldırılıyor

Türkiye genelinde 25 milyon internet kullanıcısını sevindirecek haber Serbest Telekominikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından geldi. Bundan böyle internet ucuzlayacağı gibi, artık kullanıcılardan telsiz ruhsat ve kullanım ücretleri alınmayacak.

Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de Yayınlandı

Alınan bilgilere göre TELKODER yaptığı resmi açıklamada, uydu terminallerinden alınan telsiz ruhsat ve kullanım ücretleri tamamen kaldırılıyor. Alınan bu karar ise bugün Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Aslına bakarsanız genişbant uydu internet terminalleri bizim için yıllık ücrete vurulduğunda ortaya hatırı satılır bir rakam çıkıyordu. Tabii bunu bir de milyonlarca kullanıcı ile çarpacak olursak milyonları bulabiliyor. TELKODER'den yapılan açıklamaya göre sadece uydu hizmeti için alınan ücretlerin aylık ücretin %10'unu oluşturduğunu açıkladı. Yani tüm abonelerin ödemiş olduğu ham faturanın %10'u buraya gidiyordu.

Son Yıllarda Abone Sayısı Artmıyordu

Biliyorsunuz, ülkemiz Adil Kullanım Kotası (Adil Kullanılamayan Kota diyoruz biz ona) adı altında işkencelere maruz bırakılıyor. İnternet kullanıcıları ne yazık ki bu kota yüzünden internet erişimlerinde büyük sıkıntılar yaşıyordu. Hala da yaşamaya devam ettiğimiz gibi, yapılan araştırmalara göre son yıllarda internet kullanıcılarının artmadığı ve bunun altında hangi nedenlerin olduğu araştırıldı.

Yapılacak değişiklikler sayesinde 10 bin yeni abone ve 25 Milyon TL büyüklüğündeki uydudan geniş bant internet erişimi pazarının, önümüzdeki 1 yıl içerisinde 20 bin abone ve 50 milyon TL gibi (iki katı) rakamlarına ulaşması hedefleniyor.

TELKODER-uydu
TELKODER VE BTK Birlikte Çalıştı

TELKODER'in şuanda Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yöneten Yusuf Ata Arıak tarafından yapılan açıklamaya göre: "TELKODER ve BTK başarılı bir ortak çalışma yürüterek ülkemizin ve vatandaşlarımızın lehine olacak bir kararı almış bulunuyor. Bu karar sayesinde, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde sunulan hizmetlerden herkes eşit olarak yararlanma fırsatı bulacak ve biz bu fırsatı kullanıcılara sunduğumuzdan dolayı mutluluk duyuyoruz." dedi.

Gönül isterdi ki AKK'nin kaldırıldığı haberini de sizlere müjdeleyerek sevinç içerisinde duyuralım. Ancak atılan bu adım internetin ucuzlaması için gösterilen girişimin de bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Henüz faturalara ne kadar yansıyacağını bilmediğimiz gibi, ilerleyen günlerde rakamların netleşmesini bekleyeceğiz.

 

İlgili Etiketler