Cumartesi, Mart 2, 2024

iPhone 6S ve iPhone SE Karşılaştırması

Paylaş

silkroad gaminggentr

Geçtiğimiz hafta Apple tarafından düzenlenen etkinlikte tanıtılan iPhone SE modeli ön siparişe açılmıştı. Biz de bu çizgide performans anlamında kafa kafaya yarışan iPhone 6S ve iPhone SE modellerini karşı karşıya getirdik. iPhone 6S modelinde bulunan bir çok performansa dayalı özellik yeni iPhone SE modelinde yer alıyor.

Çözünürlüğe Takılmalı mıyız ?

iPhone SE modelinde yer alan 1136 x 640 piksel çözünürlüğüne hatırlayacak olursanız burada epey bir takılmıştık. iPhone 6S modelinde ise 1334 x 750 piksek çözünürlük ile 4.7 inç ekran sunuyor. Bu bağlamda iPhone SE biraz geride aklırken, 3D touch özelliğinin de bulunuyor olması 6S’i solladı diyebiliriz.

Aşağıdaki teknik özellikler karşılaştırmasına göz atacak olursanız her iki cihazda da aynı işlemci ve aynı arka kameraların kullanıldığını görebilirsiniz. Masaüstü sınıf mimarisinde 64 bitlik A9 işlemci yer alırken, 12 MP çözünürlüğe sahip iSight kamera yerleştirilmiş.

iphone_se_karsilastirma
Ayrıca her iki cihazda 4K video kaydı gerçekleştirebiliyor. Ön kamerada ise 2.4 diyaframa sahip, 1.2 MP kamera yer alıyor. iPhone 6S’in ön kamerasında 5 MP 2.2 diyaframa sahip FaceTime kamera bulunuyor. Bu anlamda da iPhone 6S 2-0 öne geçiyor.

En Güçlü 4 İnçlik Telefon iPhone SE

Yukarıdaki iddialı başlıkta aslında tamamen doğru. Şimdiye kadar üretilmiş olan 4 inçlik iPhone modelleri arasında “SE” en iyisi diyebiliriz. iPhone SE modeli 16 ve 64 GB depolama alanına sahipken, iPhone 6S 128 GB ek hafıza seçeneği ile satılıyor.

iphone_se_vs_iphone_6s
7.1 mm kalınlığa sahip olan iPhone 6S, 0.5 mm fark ile iPhone SE‘den daha ince olarak tasarlanmış. Ancak iPhone SE modeli 6S’e göre daha hafif bir telefon.

Aşağıdaki karşılaştırma tablosundan iPhone SE ve iPhone 6S’in özelliklerini görebilirsiniz. iPhone SE’nin tüm teknik özelliklerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Taner AYDOS
Taner AYDOS
PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

7 YORUMLAR

  1. Bence apple iphone se modelini çıkartarak kendi bacağına sıktı. İphone 6s alan kişiler demeyecek mi şimdi aynı özellikteki telefonu bize niye kakaladiniz o zaman diye?

    • Hocam ağzına sağlık! adamlar resmen dalga geçiyorlar. Apple’ın bence suyu ısınmaya başladı. Çok fazla geçmeden iPhone serilerinde büyük bir düşüş yaşanacak bence

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler