Japonlar Trafik Kazalarına Karşı Melodili Yol Yaptı

  Google News

Trafik kazalarının her geçen gün arttığı ülkelerde, kazaları önlemek amacı ile her gün farklı arayışlar gerçekleştiriliyor. Ancak, Japonların yeni üretmiş olduğu melodili yollar trafik kazalarını önlemek amacı ile ilginç bir çözüm yolu olmuş.

melodili-yol

MELODİLİ YOL NASIL ÇALIŞIYOR ?

Aslına bakılırsa melodili yol ilk bakışta kişiye çok saçma geliyor. Ancak videoyu izlerken bazı şeylerin farkına vardıkça ne kadar mantıklı olduğunu görebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse melodili yola girdiğiniz anda hızınız 180 Km diyelim ve hız sınırını 100 km aştınız. Otomobil sürerken yoldan öyle bir ses çıkıyor ki sizi rahatsız ettiği için her halukarda ayağınızı gazdan çekmek zorunda kalıyorsunuz. Bu şekilde dikkatsizlik ve aşırı hız ile yapılabilecek kazaların önüne geçebilmeye çalışılıyor.

Şuanda Japonya’da tek şeritli bir yolda deneme sürecinde olan melodili yol, sürücülerin boş yollarda gereksiz bir şekilde yaptığı hızların önüne geçebilmek için planlanmış. Japon mühendislerin yola tırtıklar döşeyerek maksimum 85 km hızla gidebilecekleri bir şekilde tasarladılar. Tırnakların aralıkları çalması istenilen melodiye göre düzenlendiği için, yapılan hıza göre müzik çalıyor. Yayınlanan o ilginç videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

JAPONLARIN MELODİLİ YOLU – VİDEO

 

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video