Cumartesi, Nisan 13, 2024

Leica M Typ 262 Profesyonel Fotoğraf Makinesi

Paylaş

silkroad gaminggentr

Profesyonel anlamda fotoğraf çekmek isteyen kişilerin tercih ettiği firmalar arasında yer alan Leica, internete önceden sızdırılan M Typ 262‘yi duyurdu. Göze çarpan en ince detay ise tam kare sensörlü aynasız olması. İddialı özellikler ile duyurulan Leica M Type 262‘nin teknik detaylarına ve çılgın fotoğrafçı Andrea Bocellini tarafından çekilen fotoğraflara bir göz atalım.

leica-m-typ-262-2

TAM KARE SENSÖRLÜ AYNASIZ MOD

Leica M Typ 262‘yi diğer fotoğraf makinelerinden farklı kılan özelliklerden birisi de 24 MP kamerasının yanı sıra tam kare sensörü ile birlikte aynasız moda sahip oluşu. Bu şekilde deklanşöre basıldığında çekilen fotoğraflar tam kare ve net bir şekilde fotoğraflara yansıyor.

Giriş seviyesi olarak tanımlayabileceğimiz M Typ 262, diğer versiyonu olan 240’a göre geliştirilmiş olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Leica fotoğraf makinelerini inceleyecek olursanız tasarım anlamında aynı konsept üzerinde ilerliyorlar. CMOS sesnörü Maestro işlemcisi ile birleştirilerek ISO hassasiyeti 6.400’e kadar çıkartılabiliyor. Arka panelde ise Gorilla Glass ile kaplanmış 3 inçlik ekran yer alıyor.

Fotoğraf çekerken makinenin minimum çekim hızı 60 saniye olarak belirtilmiş. Maksimum deklanşör hızı ise 1/4000 saniye olarak belirtiliyor. Leica M Typ 262‘de perde mekanizması çok sessiz çalışıyor. Ancak 680 gram gibi belli bir süre sonra kolları yoran ağırlığı mevcut.

Fotoğraf makinesinin eksilerinden bahsedecek olursak en göze çarpan eksikliğin video çekilemediği ve canlı ön izleme özelliğinin olmadığı diyebiliriz. Şuanda Leica 262 Amerika’da satışta olduğu gibi, 5 bin 200 dolardan satılıyor. Türkiye fiyatı ile 15 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Açıkçası video çekme özelliğinin olmaması üzerine Türkiye’de bu cihaza bu paranın verileceği biraz aşikar.

Yazımın başında da bahsetmiş olduğum çılgın fotoğrafçı Andrea Bocellini tarafından Leica M Typ 262 kullanılarak çekilen fotoğrafları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

leica-m-type-fotograf-3
leica-m-type-fotograf-4
leica-m-type-fotograf
leica-m-type-fotograf-2

Taner AYDOS
Taner AYDOS
PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

4 YORUMLAR

  1. Leica’nın bu sektörde çokça başarılı makinesi var ancak marka fiyatını da üstüne koyduğu için bu kadar çok artıyor. Nike veya Adidas gibi düşünün marka parası mutlaka eklerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler