Maksimum Hatalı Pin Giriş Sayısı Belirleme: Windows 10

Neredeyse her cihaz da olan özellik: belirli sayıda hatalı pin girişi sonucunda hesabın/cihazın kilitlenmesi durumu. Birçok platform & cihaz bize hatalı giriş sayısını belirleme yetkisini vermezken Windows'ta bu mümkün. Windows'ta kilitlenmiş bir hesabın yönetici tarafından sıfırlanana kadar veya hesabın kilitli kalma süresi dolana kadar kullanılamayacağını unutmayın. 

Hatalı giriş değerini 0-999 aralığında ayarlayabilirsiniz. Eğer değere 0 atarsanız hesap hiç bir zaman kilitlenmeyecektir.

  • Öncelikle Yerel Grup İlkesi Düzenleyici'sini etkinleştirmeniz gerekiyor. Eğer Windows 10 PRO, Enterprise ya da Education sürümlerinden bir tanesini kullanıyorsanız bu adımı atlayabilir, sıradaki adıma geçebilirsiniz.

Windows 10 Home ve Windows 10 Home Single Language sürümlerinde Yerel Grup İlkesi Düzenleyici etkinleştirme:

Öncelikle buradan Gpedit Etkinleştirme.rar dosyasını indirin.

İndirdiğiniz dosyayı Masaüstüne çıkartın.

Gpedit_Etkinleştirme.bat dosyasına sağ tıklayın ardından Yönetici olarak çalıştırın.

Dosyayı çalıştırdığınızda, bir komut istemcisi çıkacak ve ardından yükleme başlayacak. Press Any Key to Continue yazısı gelene kadar bekleyin ardından bir tuşa basarak ekranı sonlandırın. (Yükleme 1-5 dakika arasında sürebilir.)

Burası tamam şimdi sıradaki adıma geçelim. (İşlemi bitirdikten sonra indirdiğiniz dosyaları silebilirsiniz.)

  • Çalıştır'ı açın ve gpedit.msc yazıp Tamam'a basın.
  • Bilgisayar Yapılandırması->Windows Ayarları->Güvenlik Ayarları->Hesap ilkeleri->Hesap Kilitleme İlkesi yolunu izleyin.
  • Hesap kilitleme eşik değeri yazısına sağ tıklayarak Özellikler'i seçin.

  • Fotoğraf ile gösterilen değere 1-999 arasında bir sayı atadıktan sonra Tamam'a tıklayın.

  • Tamam'ı tıklattıktan sonra küçük pencere açılarak ilkeler için önerilen ayarları sunacak, bu pencereye de Tamam diyerek ilerleyin.

  • Alttaki ilk ilke hesap kilitlendikten sonra açılmadan önce kilitli olarak geçecek olan süreyi dakika cinsinden gösteriyor. Kullanılabilir dakika aralığı 0-99.999 dk. Eğer değere ataması yaparsanız yönetici kilidi kaldırana dek hesap kilitli kalacaktır.
  • Şu süreden sonra Hesap kilitleme sayacını sıfırla ilkesi hatalı denemelerin üzerinden belirlediğiniz süre geçtikten sonra hata sayacını sıfırlayacağını gösteriyor. (Emin olmamakla beraber) Değere 0 atarsanız sayaç geçen süreye aldırmaksızın sıfırlanmayacaktır.

Kilitlenmiş bir hesabı ayarladığınız değerler (süre) dolana kadar Microsoft hesabınız ile dahi açamazsınız. Açmanın yolu ise sistem yöneticisinin veya bilgisayarda kayıtlı başka bir yönetici hesabı ile giriş yapıp kilitlenmiş hesabın kilidini kaldırmaktır.

İlgili Etiketler