MEB Oyunları

İnternet ve bilgisayar çağının bu kadar gelişmesi vasıtası ile bir çok evde bilgisayarın standart olması bir yana bir çok evde çocukların elinde tablet veya telefon ile susturulduğunu görmekteyiz.Tablet ve telefonların bu denli yoğun kullanılmasının sebebi çocuklara susmaları için veya yemek yerken daha  rahat etmeleri için görsel olarak hafızalarını oyalamak için yapıldığını söyleyebiliriz. Tablet de bilgisayara göre daha basit kullanım olanağı sunduğundan çocuklar direkt olarak tabletle ilgileniyor ve durmadan oyun oynuyorlar. Bakanlık konu ile ilgili olarak Eğitici Oyunlar adı altında bir hizmet sunmakta. Ancak bir çok flash tabanlı internet sitesin de oyunların çoğu belirli yaş grubundaki çocuklara yarardan çok zarar verdiğini görmekteyiz.

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Onaylanan Oyunlar ?

Konu ile ilgili olarak araştırmalarımız sonucunda MEB Eğitsel olarak çocukların daha güvenli ve zeka gelişimini desteklemesi açısından bir Web sitesi oluşturmuş bir çok ailenin annenin veya babanın haberdar olmadığı bu web site de her ne kadar oyun sayısı olarak çok fazla olmasa da bir çok yönden çocukların zekasını ve matematiksel olarak geliştirebilecek oyun türleri bulunmakta.

Hangi Eğitici Oyunlar Bulunmakta ?

MEB'nın, çocukların gelişimlerini pozitif bitirmesi için geliştirdiği ve yasaklamadığı oyunlar ise şöyle;Bakanlığın ilgili web sitesinde Eğitici Oyunlar kısmında şimdilik 6 adet tarayıcı tabanlı oynanabilen flash oyun bulunmakta. Bunlar Ebru boyama,kare kapmaca,matmatik,kelime türetmece gibi oyunlar olduğunu görmekteyiz. Ayrıca bakanlığı ilgili sitesinde sadece oyun değil yaşları daha büyük olan çocuklarımız içinde Mustafa Kemal Atatürk'hakkında bilgiler ve diğer gelişimi sosyal hayatta yardımcı olabilecek bilgiler bulunmakta.

İlgili Bakanlık Sitesine Ulaşmak için Alt da bulunan bağlantıya tıklayınız!

İlgili Etiketler