Microsoft Edge Mobil için Sahte Haber Desteği Geliyor

Microsoft'un kötü üne sahip Internet Explorer tarayıcısından sonra büyük umutlarla hazırladığı Edge tarayıcısı, masaüstü alanda olduğu gibi mobil alanda da kendini gösteriyor. Edge Mobil için bu kez sahte haber uyarısı özelliğini sunuyor.

Microsoft Edge, Windows 10 ile birlikte sunulan yeni bir tarayıcı. Tamamen yenilenmiş bir arayüz ve yeni motoru ile Microsoft tarafından büyük umutlarla hazırlanan tarayıcı, her ne kadar başarılı olsa da kullanıcıları kendi tarafına çekmeyi başaramadı. Yine de yılmayan Microsoft, tarayıcının mobil sürümü için yeni bir özellik hazırladı.

NewsGuard adı verilen yeni özellik, güvenilmeyen haber siteleri üzerinde çeşitli uyarılar sunuyor. Özellik; aldatıcı başlıkları, sürekli tekrar eden içerikleri ve mülkiyet gibi çeşitli şeffaflık kriterleri üzerinde taramalar yaparak kullanıcıya site hakkında bilgiler sunuyor. Özellik daha önce Windows 10 için de sunulmuştu.

Her ne kadar Edge Mobil, yaygın olarak kullanılmasa da Microsoft'un bu hamlesinin oldukça önemli olduğu düşünülüyor. Zira gelişen yapay zeka ile üretilen sahte ve kopya içerikler karşısında bu tür sistemlerin artması ve geliştirilmesi, dijital okur yazarlık noktasında da insanları daha korunaklı hale getirebilir.

Yeni özellik, iOS ve Android için sunulan Edge Mobil tarayıcısında aktif olarak sunulmaya başlandı. Kullanmak için uygulamanızı güncellemeniz yeterli.

İlgili Etiketler