PC HocasıWindowsMicrosoft, İnsanları Edge Tarayıcısını Kullanmaya Zorluyor!

Microsoft, İnsanları Edge Tarayıcısını Kullanmaya Zorluyor!

 

Microsoft, yenilenmiş ve geliştirilmiş Chromium tabanlı Edge tarayıcısını insanlara zorla kullandırtmaya devam ediyor, son yaptığı agresif davranış diğer şirketler ile arasındaki rekabete diktatörlük uyguluyor.

Şirketin başlattığı son hamlelerde, Windows 10 işletim sisteminde başka bir tarayıcıyı başlat menüsü aracılığı ile arattğınız zaman arama sonuçlarına Microsoft Edge tarayıcısının reklamını yerleştiriyor.

Örnek vermem gerekirse, klavyeniz üzerinden Windows tuşuna basarak “Chrome” yada bilgisayarınıza yüklü bir başka web tarayıcısının ismini yazdığınızda “Recommended (Önerilen)” başlığı altında Microsoft Edge reklamı beliriyor.

Daha da açık bir şekilde, Microsoft, yeni Edge tarayıcısı yüklü olmasa bile tarayıcıyı sunacak ve bunun yerine indirmek için bir bağlantı sunacaktır.

Durum başka bir tarayıcı yüklü iken çıksa yine iyi ancak Microsoft Edge reklamı, Edge tarayıcısı yüklüyken bile çıkabiliyor hatta aramada “Microsoft Edge” yazsanız bile yine Microsoft Edge reklamı beliriyor.

Bazı kişiler Microsoft’un yazılımlarını işletim sistemlerinde tanıtmak için tam bir hakka sahip olduğunu söylese de, Edge veya Firefox’u aradığınızda Google’ın Chrome’u sunmadığı ve Microsoft’un daha kullanışlı olabilecek ekran gayrimenkulünü elinden aldığını belirtmek gerekir.

Okuyucularımız Microsoft’un biraz ileri gittiğine katılıyor mu? Aşağıda bize bildirin.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

İstanbul'da yaşayan bir teknoloji editörü, aynı zamanda UI/UX/Graphic Designer

2 Yorum

  • Google’ın sitelerinde dolaşırken çıkan “Chrome kullansana” gibi mesajlardan bir farkı yok. Microsoft’un işletim sistemi var, Google’ın Web uygulamaları. İkisi de aynı şeyi yapıyor.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz