reklam
PC HocasıWindowsMicrosoft’a Yakışmayacak Bir Microsoft Edge Reklamı!

Microsoft’a Yakışmayacak Bir Microsoft Edge Reklamı!

Microsoft, Edge isimli taraycısını radikal bir değişikliliğe sokarak hem logosunu hemde altyapısını inanılmaz derecede değiştirdi. Chromium altyapısını kullanarak yenilenen Edge, kullanıcı talepleri ile indiriliyor fakat Microsoft, Windows 10 Başlat Menüsü üzerine eklediği reklamlar ile rakiplerinin önüne zorla geçmek istiyor.

Microsoft başlangıçta resmi uygulamalarının reklamını yapmanın bir yolu olarak Windows 10 Başlat Menüsündeki “Önerilen” bölümünü uygulamıştır; ancak en son girişte Microsoft, kendini tanıtmanın ötesine geçti.

Microsoft‘un son zamanlardaki kapsamlı reklamlarını göz ardı etmek zorlaşıyor ve bu da birçok kullanıcıdan reklamları devre dışı bırakmasına neden oldu. Bunu yapmayanlar, en sonuncunun bir rakip tarayıcıda bir kazı yaptığını fark etmiş olabilir.

Listede “Hala Firefox mu kullanıyorsunuz? Microsoft Edge burada ”dedi. Reklam, krom tabanlı tarayıcıyı indirmek için bir bağlantı sağlıyor.

Neyse ki, bu reklamları devre dışı bırakmanın kolay bir yolu var. Reklamı sağ tıklayıp içerik menüsünde “Tüm önerileri kapat” seçeneğini belirleyebilirsiniz; veya Ayarlar’ı açıp Kişiselleştirme> Başlat’a gidebilir ve aşağıdaki seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

Samsung Galaxy Buds, Artık Windows Bilgisayarlarda Kullanılabilecek!

Microsoft’un, tarayıcılarını 3. taraf geliştiricilere karşı rekabete aykırı bir şekilde tanıtmak için işletim sistemi satıcısı olarak ayrıcalıklı konumunu kullandığını, şirketin 2000’li yılların başlarında neredeyse kırıldığını iddia etmek zor olmaz. 

O zamandan beri çok şey değişti ve masaüstü işletim sistemleri artık çok daha az önemli olsa da, Microsoft‘un bugüne kadar çoğunlukla kaçınmak için şanslı olduğu bir sorun olan teknoloji şirketlerinin rekabet karşıtı uygulamalar için peşinden gittikleri yeni bir coşku var.

Microsoft, işletim sisteminin sahibi olabilir fakat bu etken ona rakiplerini kötüleme hakkı da tanımaz. Umarım ki Microsoft, anti-tröst davaları ile karşı karşıya kalmaz.

Etiketler

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Teknoloji ve Uzay meraklısı bir UI/UX Designer. Evlenmediğimiz sürece bu kadar bilgi yeter :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement