MİT, Kullandığı Araçları E-Müzede Sergiliyor

90 yıl önce kurulan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 1960-2000 yıllar arasında operasyonlarında kullandığı cihazları açtığı bir sanal müze sayfasında halka sergiledi. Bu casus cihazları bu yılın başlarında çıkardığı "90 Sene 90 Nese " isimli kitabında göstermişti. Sergilenen bu cihazlar arasında gerçekten şaşırılacak cihazlar bulunuyor.

 

90 Sene 90 Nese

1913-1918 yıllarında Teşkilat-ı Mahsusa ismiyle faaliyet gösteren istihbarat teşkilatı, 1965 yılında çıkarılan Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu ile bugünkü adını kazanmıştı. 2018'in başlarında çıkardığı 90 Sene 90 Nese adlı kitapçığında MİT'in kullandığı ekipmanları sergilemişti. MİT bu ekipmanları kitapçığından çıkararak sanal müzeye ekleyerek halka açtı. "http://www.mit.gov.tr/emuze/koleksiyon.html" adresinden ulaşabilirsiniz. İşte MİT'in eskiden kullandığı ilginç cihazların birkaçı.

Kravata gizlenmiş kamera

Kravat iğnesi içerisine gizlenen 1,5 cm çapındaki gizli kamera. MİT tarafından 1965- 1980 yılları arasında kullanılan robot kravat, kablo aracılığıyla ajan üzerinde bulunan kayıt cihazı veya telsiz vericiyle irtibatlandırılmıştır. Bu nedenle istihbarat dilinde ''Robot Kravat'' adını almıştır.

Casus Taşı

Casuslardan intikal eden bilgilerin saklanması ve mesajların iletilmesi amacıyla kullanılmış taşlar. Bulunduğu bölgenin coğrafi şartlarına uygun renk ve şekillerde tasarlanan casus taşları, operasyonel faaliyetlerde kullanılmak için basit şekillerde hazırlanmış güvenli haberleşme metotlarından biridir.

Casus Kemer

İçerisine yerleştirilen mikrofon ve kablonun aracılığıyla ortam dinlemesine olanak sağlayan ve 1990'lı yıllarda operasyonel faaliyetlerde kullanılan bel kemeri

 

İlgili Etiketler