MSI B450 Tomahawk Anakart İncelemesi

 • Yeni B450 Yonga Seti
 • Yüksek Depolama Performansı Sunan StoreMI Teknolojisi
 • 3466MHz RAM Desteği
 • Şık Yapı
 • BIOS Flashback+ Desteği
 • Olumsuz Değerlendirme Bulunmamaktadır

PC HOCASI NOTU90 PUAN

PC Hocası'ndan herkese selamlar. Birbirinden farklı ürünleri incelediğimi hocanın masasında yeniden birlikteyiz. Bugün, AMD'nin geliştirilmiş yeni çipsetine sahip MSI B450 Tomahawk anakart incelemesi gerçekleştireceğiz. 

AMD yeni B450 yonga setini üreticilere sunulunca yepyeni anakartları da görmeye başladık. Selefine göre yeni geliştirmeler ve teknolojiler sunan yeni MSI B450 Tomahawk anakarta gelin yakından bakalım.

AMD B450 Yonga Seti

Anakart incelemesine başlamadan önce yeni yonga seti B450'nin ne olduğu, niye olduğu ve neler getirdiğine değinelim. Bildiğiniz üzere AMD, piyasaya sürdüğü yeni Ryzen serisi işlemciler ile farklı bir mimari ve farklı teknolojilere geçiş yapmıştı. Bu yüzden yeni işlemciler ile uyumlu yeni nesil yonga setlerini duyurmuş ve üreticiler ile paylaşmıştı. Bu bağlamda 6 farklı yonga seti görmüştük.

Yonga setleri, içerisinde barındırdığı teknoloji destekleri ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu bağlamda B350 yonga seti de orta sınıfın tercih ettiği ve oldukça güçlü özellikler sunan bir yonga seti olarak karşımıza çıkıyor. İlk nesil Ryzen serisi işlemciler ile tam uyumlu olan bu yonga setleri, 2. nesil Ryzen işlemcilere de destek sunuyor. Yani soket yapısında herhangi bir fark yok. Ancak; B350 anakartlar, Ryzen işlemcilerin ilk nesilleri ile uyumlu olarak üretilmişti. İkinci nesil ile olan uyum ise BIOS güncellemesi ile sağlanıyor. Örneğin MSI B350 Gaming Pro Carbon model bir anakart satın aldınız ve bu anakart için Ryzen 2600 işlemci kullanacaksınız. Eğer anakartınıza işlemciyi doğrudan takarsanız, işlemciniz anakart ile uyumlu çalışmayacaktır. Çünkü B350 yonga seti ikinci nesil Ryzen işlemcileri ilk etapta tanıyamıyor. İşlemciyi uyumlu olarak kullanabilmek için BIOS güncelemesi yapmanız gerekiyor.

İşte bu durumun önüne geçmek ve daha kararlı bir yonga seti sunabilmek için AMD, B450 yonga setini üreticiler ile paylaştı. Yeni B450 yonga seti, öncelikle daha kararlı bir uyumluluk sunuyor. Bu uyumluluğun ilk parçası ise Ryzen işlemci alanında. Birinci ve ikinci nesil Ryzen işlemciler ile tam uyumlu olan yonga seti, herhangi bir BIOS güncellemesi gerektirmiyor. Bununla birlikte daha kararlı bellek uyumu ve bellek yönetimi de yeni yonga setinin önemli yeteneklerinden.

Öte yandan yeni B450 yonga setinin dikkat çeken bir diğer özelliği, daha önce ücretli olan ancak bu yonga seti ile ücretsiz hale gelen StoreMI teknolojisi. Bildiğiniz gibi depolama birimi olarak hala daha HDD kullanımı yaygın. Her ne kadar SSD kullanımı artmış olsa da yeni olmasından ötürü bu teknoloji pahalı ve yeterli kapasiteler sunmuyor. İşte StoreMI teknolojisi ile AMD, HDD ve SSD birimlerini birleştirerek, uygun fiyatlı yüksek depolama hızları sunuyor. Teknoloji bunu gerçekleştirirken, SSD birimini, HDD biriminin destekçisi olarak kullanıyor. Sık kullandığınız dosyalar otomatik olarak SSD'ye taşınıyor ve çok daha hızlı ve aynı zamanda yüksek kapasiteli depolamaya sahip oluyorsunuz. 

Ücretli bir yazılım olarak gelen yeni StoreMI teknolojisi bu bağlamda B450 anakartlar ile ücretsiz olarak sunuluyor. Eğer yazılımı B350 anakartlar üzerinde kullanmak isterseniz de belli bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. 

MSI B450 Tomahawk

Geldik inceleme yazımızın ana konusu olan anakartımıza. MSI B450 Tomahawk anakart, alıştığımız MSI Tomahawk serisi ile birebir örtüşen ve yabancılık sunmayan bir tasarım ile geliyor. Ancak yeni anakartın getirdiği ufak tefek değişiklikler de gözden kaçmıyor.

MSI B450 Tomahawk, kutu içeriği ile başlayacak olursak, önceki seriler gibi oldukça dolu olarak karşımıza çıkıyor. Kutu içerisinden anakart; arka plaka, iki adet SATA kablosu, kullanım kitapçıkları, temel kurulumları içeren sürücü diski ve kasa için hazırlanmış sticker etiketler çıkıyor.

Anakartın tasarımına bakacak olursak da başta da belirttiğimiz gibi önceki nesil Tomahawk tasarımı ile birebir örtüşen bir çizgi görüyoruz. Ancak yeni B450 Tomahawk'da kuzey ve güney köprülerinin biraz daha büyütüldüğünü görüyoruz. Bu da soğutma alanında daha iyi bir deneyime işaret ediyor. Bunun haricinde yine siyah ve gri ağırlıklı renk tasarımı, anakartın tüm bölümlerine eşit şekilde dağıtılmış durumda. Siyah PCB üzerine giydirilmiş gri tasarım çizgileri de anakartın görüntüsüne ağır ve çekici bir hava katarak, tasarımsal bütünlüğü sağlamış. Ayrıca anakartımız ATX formunda bizleri karşılamakta.

Öte yandan Tomahawk serisi, yüksek dayanıklılık sunan parçaları da içerisinde bulundurmaya devam ediyor. Bu bağlamda yüksek askeri sınıf parçalar, transistör ve kondansatörler ile de güçlü bir yapı sunan anakart, ekran kartı yuvasında da güçlendirilmiş braket kullanarak dayanıklılığı en üst düzeye taşımış. Tasarım ile ilgili olarak bir diğer dikkat çekici nokta da RGB alanında. Anakartın sağ arka bölümünde konumlandırılan şerit ile 16.8 milyon renk arasından birini seçerek 10 farklı efektte aydınlatma oluşturabiliyorsunuz. Üstelik RGB sistemi, MSI'ın Mystic Light ürünleri ile tam uyumlu çalışıyor.

Teknik Detaylar

MSI B450 Tomahawk anakart, tasarımsal anlamda her ne kadar çok fazla değişiklik sunmasa da, teknik anlamda oldukça dikkat çeken özelliklere sahip. Bu bağlamda ilk bölümlerde bahsettiğimiz işlemci desteği, teknik detayların ilki olarak karşımıza çıkıyor. AM4 soket yapısına sahip yeni anakart, Ryzen serisi ilk ve ikinci nesil işlemciler ile tam uyumlu olarak çalışıyor. Yani ekstradan bir BIOS güncellemesi ile uğraşmıyorsunuz.

Öte yandan anakrtın teknik detaylarında RAM kısmında da önemli geliştirmeler mevcut. Daha fazla RAM uyumluluğu ile birlikte daha kararlı iletişim sunan yeni bellek slotları, frekans bazında 3466MHz hızında çalışabiliyor. Oldukça yeterli ve yüksek görünen bu değerler, XMP profil desteği ile sağlanıyor. Dört adet DDR4 slotu, toplamda en fazla 64GB kapasiteye kadar da destek sunabiliyor. 

Anakartın genişleme yuvalarında ise 2 adet PCI-E x16 yuvası görüyoruz. Bu yuvaları kullanarak iki farklı ekran kartını da birbirine bağlamak mümkün. Ancak çoklu ekran kartı desteği sadece AMD tabanlı CrossFire olarak sunuluyor. Aynı anda iki farklı NVIDIA ekran kartını SLI yolu ile kullanabilmeniz bu anakartta mümkün değil. Genişleme yuvasına ek olarak anakart üzerinde bir adet M.2 SSD yuvası da bulunmakta. Bu yuva ile birlikte yüksek hızlarda depolama çözümü oluşturabilirsiniz. 

Depolama ile ilgili olarak 6 adet SATA6 yuvası da anakart üzerinde mevcut. Bu yuvalar ve M.2 SSD yuvası ile birlikte StoreMI teknolojisini kullanarak yüksek hızlarda depolama performansı elde edilebiliyor. Ayrıca elinizde SSD yoksa da birden fazla HDD'nizi RAID desteği ile birbirine bağlayabilir ve yüksek performans elde edebilirsiniz.

Anakartımızın diğer teknik detaylarına baktığımıza ise özellikle oyuncular için olmazsa olmaz Gigabit LAN desteği ve ses noktasında 7.1 kanal HD ses desteğini görmekteyiz. Bu bağlamda Realtek ALC892 Codec'ler anakartımızda kullanılmış. Yine ses kalitesinin yükseltilmesi ve ses kaybının en aza indirilmesi için de yüksek kaliteli kondansatör ve izolasyon şeridini görmekteyiz. Bu ek özellikler, özellikle oyun içerisinde çok daha gerçekçi ve doğru deneyimler sunuyor.

Son olarak MSI B450 Tomahawk'ın giriş çıkış portlarına da değinelim ve yazımızı sonlandıralım. Anakartımızın üzerinde, 4 adet USB 3.1 bağlantı yuvası bulunuyor. Tabii ki bu yuvalardan biri Type-C diğeri Type-A olarak karşımıza çıkmakta. Öte yandan ses giriş çıkış jackları ile birlikte görüntü alanında DVI ve HDMI portları da anakart üzerinde konumlandırılmış. Ayrıca en dikkat çekici portun da BIOS Flashback+ olduğunu söyleyebiliriz. Bu yuva ile doğrudan bir USB bellek yardımı ile BIOS güncelemesine imkan sağlanıyor. Böylelikle ekstra bir işlemci arayışında bulunmuyorsunuz. Son olarak anakartımızın overclock desteği sunduğunu da belirtelim.

Hocanın Yorumu

MSI B450 Tomahawk anakart, her ne kadar köklü değişiklikler sunuyor olmasa da güncellenmiş yonga seti ve ücretsiz sunduğu StoreMI teknolojisi ile bizlerden tam not almayı başarmış durumda. Ayrıca yükseltilen bellek frekansı ve kararlı bellek yapısı anakartın gücüne güç katmış durumda. Öte yandan yüksek kaliteli malzemeler de yine sağlamlık konusunda bizleri oldukça memnun ediyor.

Yakın zamanda sistem toplayacaksanız ve tercihiniz AMD tabanlı olacaksa anakart tarafında güncellenmiş yonga setine sahip MSI B450 Tomahawk almanızı tavsiye ederiz. Hem işlemci uyumu hem de yüksek depolama performansı sunan StoreMI teknolojisi ile birlikte yeni anakart, tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verecek durumda.

Evet değerli hocalar, bir incelemenin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bugün sizlere MSI B450 Tomahawk anakart incelemesinden bahsettik. Ürünün video incelemesine aşağıda bulunan video bağlantısından ulaşabilir, görüş ve yorumlarınızı yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Yakın zamanda yeni bir inceleme ile görüşmek üzere hoşça kalın!

MSI B450 Tomahawk Anakart İncelemesi

 •  
 • MSI B450 Tomahawk Anakart
 • İşlemci Desteği
 • AM4 Soket, Ryzen 1. ve 2. Nesil İşlemciler
 • RAM Slotu
 • 4 Adet DDR4 (3466MHz)
 • Genişleme Yuvaları
 • 2 Adet PCI-E x16
 • M.2 Yuvası
 • 1 Adet
 • SATA Yuvası
 • 6 Adet
 • StoreMI Desteği
 • Var - Ücretsiz
 • Görüntü Çıkışları
 • DVI - HDMI
 • USB 3.1
 • 4 Adet (1-Type-C / 1-Type-A)
 • Ses Desteği
 • 7.1 Kanal HD Ses
 • LAN Desteği
 • Yüksek Hızlı Gigabit LAN
 • RGB Aydınlatma
 • Var
 • Yapı Formu
 • ATX
İlgili Etiketler