PC HocasıBilimNASA, 7 Ay Sonra Voyager 2 Sondasından Sinyal Almayı Başardı

NASA, 7 Ay Sonra Voyager 2 Sondasından Sinyal Almayı Başardı

   

NASA, geçtiğimiz günlerde, Mart ayından bu yana ilk kez uzaktaki Voyager 2 uzay aracıyla temas kurdu. Uzay aracı, ikizi Voyager 1’den 1970 yazına kadar iki haftadan biraz daha uzun bir süre önce Dünya’yı terk etti. 80’lerin sonlarında nihai birincil hedeflerini tamamladıktan sonra uzay aracı, yıldızlararası uzayı incelemek için genişletilmiş bir göreve girdi.

Voyager 2, yıldızlararası uzaya ulaşan ve 2018’in sonlarında başarıya ulaşan sadece ikinci insan yapımı araç. İkizi 2012’de başardı. NASA’nın görev durumu sayfasına göre, gemi şu anda Dünya’dan 11,67 milyar milden fazla uzaklıkta ve seyahat ediyor.

Deep Space Station 43, Voyager 2’ye komut gönderebilen dünyadaki tek radyo antenidir. 70 metre genişliğindeki (230 fit genişliğindeki) anten Canberra, Avustralya’da bulunmaktadır ve Mart ayından bu yana işçiler onarım yaparken devre dışı kalmıştı.

Voyager 2, kesinti sırasında NASA’ya düzenli olarak durum güncellemeleri ve bilim verileri gönderiyor, ancak operatörler bu yılın başlarından beri araştırmaya komut gönderemiyor.

Radyo antenindeki çalışmalar Şubat ayına kadar bitmeyecek, ancak geçen ayın sonlarında NASA’nın araca bir komut gönderebildiği ve aramayı aldığını onaylayan bir sinyal aldığı bir noktaya ulaştı.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/nasa-7-ay-sonra-voyager-2-sondasindan-sinyal-almayi-basardi-92952/ linkinden 27.05.2022 21:05:40 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial