PC HocasıAndroidNearby Share Artık Kullanılabilir: Hangi Android Sürümü Destekliyor

Nearby Share Artık Kullanılabilir: Hangi Android Sürümü Destekliyor

 

İnternet devi Google beyciğim tarafından geliştirilen ve Android işletim sistemine sahip telefonları birbirleri arasında kolay dosya paylaşımını sunan Nearby Share özelliği artık Android 6.0 sürümü ve üzerine sahip akıllı telefonlar tarafından kullanılabilir durumda.

Peki Nearby Share ne işe yarıyor? Türkçesi yakınımdaki paylaşım olan özellik dosyaları, fotoğrafları, bağlantıları, resimleri ve daha nicelerini yakınınızdaki bir başka Android cihaz ile paylaşmanızı sağlayan, Apple’ın AirDrop özelliğine benzer bir servis.

Nearby Share çevrimdışı çalışıyor ve Bluetooth, Bluetooth Düşük Enerji, WebRTC veya eşler arası WiFi kullanarak hızlı ve kolay paylaşım için otomatik olarak en iyi protokolü seçiyor.

Google Nearby Share

Sistem tıpkı Apple’ın AirDrop servisi gizlilik seçeneklerine sahiptir; “Gizli”, “Sadece Kişilerim” ve “Tüm kişilerim” ile kimlerin sizlere dosya gönderebileceğini ve sizin kimlere dosya gönderebileceğini bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Chromebook desteği geliyor

Nearby Share, önümüzdeki aylarda Chromebook‘larla da çalışacak. Google Pixel ve Samsung cihazları, bugünden itibaren bu özelliği alan ilk Android akıllı telefonlar olacak. Google, bu özelliği daha fazla Android cihaza getirmek için diğer üreticiler ile de çalışıyor.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

İstanbul'da yaşayan bir teknoloji editörü, aynı zamanda UI/UX/Graphic Designer

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz