PC HocasıİnternetNeden Tüm Teknoloji Devleri Amerika’dan Türüyor ?

Neden Tüm Teknoloji Devleri Amerika’dan Türüyor ?

   

Evet, başlığın doğru atıldığını düşünüyorum. Zira tüm teknoloji devleri neden Amerika’dan türüyor sorusunun cevabı aslında basit. Google, Apple, Dell, IBM, Microsoft ve Silikon Vadisi ile birlikte yüzlercesi hep Amerika olmak zorunda mı ?

Video oyun dünyasından gelme birisi olarak ben de Türkiye ve diğer ülkelerin kıyaslamalarını sık sık yapmaktayım. Teknoloji tarafında da bu durum en yazık ki çok farklı değil. Hepimizin de tahmin edebileceği gibi her iki alanda da temel konu aynıdır: “Daha yapılacak çok işimiz var.” bir Amerika olmayı becerebilir miyiz ? Olursa ne zaman olabilir ? gibi bir çok soru kafalarda dolaşıyor. 

Ekonomik, Sosyal ve Kültürel pek çok yanı var bu durumun aslında. Ancak bu alanda yanlız olmadığımızı da söylememde fayda var. Bizler Amerika’ya gıpta ile gözleri dikmişken Avrupa devletleri de bizimle aynı kanıyı paylaşıyorlar; “Neden bizden bir Google çıkmıyor ?” belki 90’lara kadar Silikon Vadisi Amerika’ya özgün bir terimdi ancak artık son 15 yıl içerisinde ülkenin kendisine ait bir Silikon Vadisi bulunuyor.

silikon-vadisi
“ÜLKE DIŞINA ÇIKAMADIK”

Her ülke irili ufaklı pek çok teknolojik gelişmelere ortaklık yaparken, 2013 yılında Elif Bilgin’in elde ettiği başarıyı hala hatırlıyoruz. Ayrıca Ivy League’ya katılan 7 Türk öğrenci ve Kimya dalında Nobel Ödülü alan Aziz Sancar örnekleri çoğaltılabilir. Bu durumlar bizleri Avrupa Şampiyonası’na katılmaktan çok daha fazla sevindiren olaylar arasında. Ancak sorun bu başarıların hep bireysel olup, ülke dışına çıkamaması.

Ülke olarak teknoloji alanında ne yazık ki kafa tutacak gelişmelere henüz ev sahipliği yapamadık. Geçtiğimiz senelerde Türkiye’ye ait bir arama motoru projesi devlet desteği ile başlatılmış, daha bir arpa boyu yol alamadan proje iptal edilmişti hatırlayacağınız üzere. “Bizlerde potansiyel yok mu ?” elbette var ancak bu başarıların ileriye gitmesini istemeyen bir çok etken bulunuyor ne yazık ki.

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığımız için şuanda bazı ataklar gerçekleştiriliyor ancak internet tarafında elle tutulabilir bir firmamız veya projemiz yer almıyor. İnsanlar artık internet üzerinden her şeyi gerçekleştirebildikleri gibi, teknoloji üssü olabilmek için daha çok yolumuz var gibi görünüyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/neden-tum-teknoloji-devleri-amerikadan-turuyor-706/ linkinden 28.05.2022 01:05:51 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial