Drive Thor

NVIDIA, Drive Thor İşlemcisini Duyurdu!

  Google News

Nvidia’nın dün düzenlediği lansmanda sadece ekran kartları tanıtılmadı. Aslında bakarsanız lansmanın küçük bir kısmı ekran kartlarına aitti. Bunun yanında firmanın kurumsal çözümleri ve kurumsal teknolojileri de duyuruldu. Drive Thor çipleri de markanın yeni kurumsal çözümlerinden biri.

Otomotiv sektöründe geniş yer bulmasını beklediğimiz yeni teknoloji, sürücüsüz araçlar için bir devrim niteliğinde de diyebiliriz. Peki nasıl bir çipten söz edildi?

Drive Thor ile Otonom Sürüş Sınıf Atlayacak

Yeni ADA Lovelace ve Grace CPU mimarisinden yararlanıldığı söylenen Drive Thor çipi, yine Nvidia markasına ait olan ve hali hazırda sektörde kullanılan Orin çipine göre 8 kata kadar daha fazla performans sunuyor.

En son GPU ve CPU teknolojileriyle hazırlanan ve 77 milyar transistöre sahip olan yeni otomotiv çipinde, 2.000 teraflop performans değerlerinden söz edildi.

Bu yönüyle yeni teknoloji, özellikle otonom sürüş için gerekli olan işlem gücünü de sağlamış olacak.

Drive Thor

Thor işlemcisinin en güzel yanı ise üreticilerin işlem gücü konusunda özgür olmaları. Şöyle ki üreticiler çipi çeşitli şekillerde yapılandırarak kullanabilecekler.

2000 teraflop performansı tamamen otonom sürüş sistemine ayrılabileceği gibi, bir kısmı bilgi eğlence sistemine ya da sürücü destek sistemlerine de ayrılabilecek. Burada farklı yapılandırmalar üreticilerin elinde olacak.

Kesintisiz bir şekilde çalışabilen ve bu sayede de güvenli bir sürüş imkanı sunan Drive Thor, ek çip kullanım ihtiyacını da ortadan kaldıracak.

Drive Thor

Aynı anda Linux, QNX ve Android sistemlerini çalıştırabilen çip, tüm araç ekranlarının, sensörlerinin ya da araç içi eğlence işlevlerinin tek bir SoC üzerinde toplanmasına olanak sağlıyor.

Üreticiler her sistem için ek bir çip kullanmak zorunda kalmayacakları için bu durum maliyetlerin düşmesini de sağlayacak.

Üreticilere sunulan avantajlar bununla da sınırlı değil. Üreticiler tek bir Drive Thor işlemci kullanmayı tercih edebilecekleri gibi, tek bir işletim sistemi çalıştıran monolitik bir platform kullanmak adına NVLink-C2C ara bağlantı teknolojisinden yararlanarak iki çipi de birbirine bağlayabilecekler. Bu da muazzam bir işlem gücü sunulması demek oluyor.

Drive Thor

Otomotiv sektörü için devrim niteliğinde olan ve tüm bu özellikleriyle otonom sürüş dönemini hızlandıracak olan Drive Thor, 2025 yılında araçlarda kullanılmaya başlayacak.

Bu dönemden sonra çipin yetenekleri konusunda da daha fazla veri paylaşılacaktır. Yeni teknolojiyi bir de sahada görmek lazım değil mi? 🙂

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video