NVIDIA RTX 2080Ti Ekran Kartıları Bozulmaya Başladı

NVIDIA'nın yakın zamanda piyasaya sürdüğü yeni RTX serisi ekran kartları, hem güçlü özellikleri hem de içerdiği Ray-Tracing teknolojisi ile sektörün ilgi odağı olmuştu. Ancak ortaya çıkan haber ve yorumlara göre NVIDIA RTX 2080Ti ekran kartları bozulmaya başladı.

NVIDIA, geçtiğimiz aylarda yeni Turing mimarisine sahip, derin öğrenme ve ışın izleme kabiliyetine sahip ekran kartlarını piyasaya sunmuştu. Şu ana kadar üretilen en güçlü grafik işlemcilerden oluşan ekran kartları her ne kadar performans alanında isteneni sunuyor olsa da fiyat bazında tüketiciyi çok da memnun etmemişti. Ancak ortaya çıkan yeni gelişmeler, kartların fiyatlarından ziyade çok çabuk bozulduğu memnuniyetsizliğini ortaya koyuyor.

NVIDIA'nın resmi destek forumunda ortaya çıkan yorum ve başlıklara göre RTX 2080Ti ekran kartları; çökme, siyah ekran, ölüm ve kısmi çalışma gibi sorunlar yaşıyor. Üstelik yorum ve konuların sayısı 100'ü aşmış durumda. RTX 2080 ekran kartlarınında da yaşanan bu sorunların, şimdilik RTX 2080Ti üzerinde daha çok görüldüğü anlaşılıyor.

Benzer konuları reddit üzerinde de açan kullanıcılardan bazıları, NVIDIA ile iletişime geçerek kartlarını yenilemiş olmalarına rağmen aynı sorunları tekrar yaşadıklarını dile getiriyor. Buna göre sorunun kartlarla ilgili değil, grafik işlemcinin sahip olduğu mimari ile ilgili olduğu düşünülüyor. Öte yandan ASUS ve GIGABYTE imzalı az sayıda kartlarda da benzer sorunlar yaşandığı belirtiliyor ancak sorunların büyük çoğunluğunun referans tasarıma sahip RTX 2080Ti üzerinde gerçekleştiği görülüyor.

İlgili problemlere ek olarak NVIDIA kanadından da "Kullanıcılar ile birlikte çalışıyoruz, ancak büyüyecek kadar fazla problem görmüyoruz." açıklaması geldi. Bakalım ilerleyen günlerde konu ile ilgili ne tür gelişmelere şahit olacağız. 

Peki siz bu kartlar ile ilgili bir problem yaşadınız mı?