RTX 4080 12GB

Nvidia RTX 4080 12GB, Satışa Çıkmadan İptal Edildi

  Google News

Nvidia’nın Ada Lovelace mimarisinin bir üyesi olan RTX 4080 12GB modeli, tanıtılan ilk 3 modelden biri olmuştu. Fakat burada bir kafa karışıklığı da vardı. Zira CUDA çekirdek sayıları ve bellek miktarı farklı olsa da aynı isimli bir kart daha sunuldu.

Diğer kart için de RTX 4080 16GB isimlendirmesi yapılmıştı. Nvidia son aldığı karar ile beraber bu kafa karışıklığını da ortadan kaldıracak bir adım attı. Zira RTX 4080 12GB modeli henüz  piyasaya sunulmadan iptal edildi.

RTX 4080 12GB Neden İptal Oldu?

Nvidia’nın açıklamasına bakacak olursak 12 GB olarak isimlendirilen üçüncü bir kartın kafa karıştırdığı doğrulanmış diyebiliriz. Kartın özellikleri çok başarılı olsa da isimlendirme konusunda yanlış bir strateji izlenmesi nedeniyle, kartın satışları iptal olmuş oldu.

16 GB versiyonu ise 16 Kasım tarihinde satışa sunulacak. 4080 12GB olarak isimlendirilen kartın ilerde farklı bir isimle satışa sunulmasını bekliyoruz. Belki de bu model RTX 4070 olarak gelebilir.

RTX 4080 12GB

Henüz bu konuda bir bilgi yok ama sadece isimlendirmeden dolayı iptal edilen bir kartla karşı karşıyayız. Mutlaka isim düzenlemesi yapılıp, söz konusu ekran kartı yeniden pazara sunulacaktır diye düşünmekteyim.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video