NVIDIA RTX 50

NVIDIA RTX 50 Serisi Konuşulmaya Başlandı! İlk Sızıntılar Geldi

  Google News

NVIDIA RTX 40 serisi henüz yaygınlaşmadı. Yeni seri için tüm modeller de tanıtılmadı. Buna karşın şimdiden NVIDIA RTX 50 serisi için de sızıntılar başlamış durumda.

Bir sonraki ekran kartı ailesinde nasıl özellikler olacağı konusunda iddialı tahminler de var. Söylentilere göre mimarinin adı bile ortaya çıkmış. Peki son sızıntılar yeni aile hakkında neler söylüyor? Bir değerlendirelim.

NVIDIA RTX 50 Daha İddialı Bir Mimari ile Gelecek

İlk sızıntılara göre beklendiği gibi yine mimari değişecek. Bu kez Blackwell mimarisi karşımıza çıkacak. İsimlendirme neye göre yapıldı şimdilik net değil. Mimari hakkında detayların GTC 2024 kapsamında duyurulması beklenmekte.

İddiaya göre NVIDIA bu yeni mimarisinde 3nm üretim teknolojisini kullanacak. RTX 40 serisinde TSMC 4N yani optimize edilmiş olan 5nm üretim teknolojisini görmüştük.

NVIDIA RTX 50

Bu demek oluyor ki yeni kartlar verimlilik konusunda çok daha iyi bir seviyede olacak. Transistör sayısı artacağı için enerji tüketimi azalsa bile performans yükselmiş olacak. Ama yeni üretim teknolojisine geçmenin maliyetleri arttırması gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Yani fiyatlarda olumsuz yönde bir değişim görebiliriz.

Yeni mimarinin sadece üretim teknolojisi değişmeyecek. Yine iddialara göre bu yeni mimari SM birimlerinde de revizelerin yapılmasına neden olacak. Ayrıca CUDA çekirdekler içinde önemli değişimler bekleniyor. Yenilenen CUDA çekirdekleriyle beraber 3 GHz ve üzerinde saat hızlarından söz edilmekte.

NVIDIA RTX 50

Bellekler de Değişiyor

NVIDIA RTX 50 için kopite7kimi tarafından yapılan paylaşımlar da var. Bu paylaşımlara göre de yeni seride bant genişliği bir hayli yükselecek. 512 bit bellek veri yoluna sahip olan kartlar göreceğiz.

Bant genişlikleri de 2 TB/sn seviyelerini geçecek. Bellek türü ve kapasitesi konusunda çok net bilgiler yok (GDDR7 belleklere geçilme ihtimali de var). Haliyle bant genişlik değerlerinin de tahmini değerler olduğunu belirtelim.

NVIDIA RTX 50

Mevcut nesle göre çok daha iyi bir performans sunacağı da belirtilen NVIDIA RTX 50 modellerinde, 2 kata kadar daha iyi performans görmemiz söz konusu olabilir. Açıkçası bu sızıntılar beklentilerin yükselmesine neden olmaya başladı.

NVIDIA RTX 50

Fakat daha uzun bir süreç var. Biraz daha fazla bilgi görmek ve ona göre yorum yapmak lazım. Mutlaka yeni sızıntılar gelecektir. Tanıtım tarihi yaklaştıkça daha fazla bilgi sahibi oluruz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video