PC HocasıDonanımNvidia’nın geliştirdiği yeni Jetson TX 2 kiti ne işe yarıyor ?

Nvidia’nın geliştirdiği yeni Jetson TX 2 kiti ne işe yarıyor ?

   

Nvidia firması sadece ekran kartları üretip firmalar ile anlaşmalar yaparak kendisine yön vermediği gibi, Jetson platformuna ait TX 2 gibi yeni kitler de geliştiriyor. Bu kitler sayesinde kullanıcılar geliştirmek istedikleri projeleri için alt yapı elde etmiş oluyor. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız gelin detaylara daha yakından göz atalım.

Nvidia Jetson TX 2 kiti ne işe yarıyor ?

Bilmeyen arkadaşlarımız olabilir o yüzden konuya tam anlamı ile giriş yapmadan önce bu kit hakkında ufaktan bahsetmemiz gereken yerler var. İlkinin ise bu geliştirici kitinin görüntü sınıflandırma, navigasyon, konuşma tanımlama ve gecikmelerin önüne geçmek gibi pek çok projede kullanılabildiğini söyleyebilirim. Jetson TX 1 modeline göre daha da geliştirilen kit, artık iki kat güç ve enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

Kredi kartı boyutunda geliştirilen Nvidia Jetson TX 2 kiti diğer versiyonuna göre çok daha stabil ve yapay zeka ağırlıklı çalışıyor. Modülde şuanda Quad ARM A57 çipseti bulunurken, Dual Denver 2 tasarımının üzerine de işlemci eklemiş. Bu işlemciler 128 bit arayüz ile çalıştığı gibi, 8 GB LPDDR4 ile yoluna devam ediyor. TX1 modeli ile kıyaslandığında 58.3 Gbps daha çok bant genişliği elde edebilmek mümkün. Performans tarafında ise Jetson TX 2 bizlere 256 CUDA çekirdeği ve Nvidia Pascal grafik çipi sunuyor.

Gelelim performansa

Nvidia Jetson TX 2 geliştirici kitini satın aldığınızı düşünelim. Bu kit sayesinde 4K 60 Hz videolarını sıkıştırıp çok kolay açabileceksiniz. Ek olarak HDMI 2.0 bağlantısı üzerinden aktarım sağlayan kit, SD veya SATA bağlantıları ile de depolama imkanı sunuyor. TX 2 modeli TX 1’e göre aynı performansı 7.5W daha az güç çekerek çalıştırabiliyor. Yapay zeka işi ile uğraşan hocalar için de Nvidia Jetpack 3.0 SDK modülü hizmete hazır tutuluyor.

Nvidia tarafından yapılan açıklamaya göre kişilerin bu donanımı satın aldıktan sonra akıllı kamera, video analitikleri, geliştirilmiş işlevsellik, akıllı robotlar ve benzeri pek çok projede geliştirmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Borcumuz ne kadar ?

Nvidia Jetson TX 2 geliştirici kiti şuanda Avrupa ve ABD’de 600 dolardan satılıyor. Ön siparişler alınmaya başlandığı gibi, 14 Mart tarihinden itibaren kargoların adreslere teslimatları gerçekleştirilecek. Türkiye’de ise kitin satılıp satılmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/nvidianin-gelistirdigi-yeni-jetson-tx-2-kiti-ne-ise-yariyor-20283/ linkinden 27.01.2022 21:01:40 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner