Performans Bilgisayarı Alienware 17 İncelemesi

  • Performans ve Oyun Bilgisayarı
  • Tasarım Kalitesi
  • 4K Ekran
  • USB Type-C Özelliği
  • İngilizce Klavye
  • Göze Batan Kalınlık ve Ağırlık
  • Yetersiz Bellek

PC HOCASI NOTU86 PUAN

Megabook olarak nitelendirilen Alienware 17 oyun ve performans bilgisayarı son teknoloji uygulamaları ve oyunları oynamak isteyenler için ideal çözümlerden birisi. Ancak işin bir de detaylarını görmeden kolları sıvamamak lazım. 17 inç ekran boyutuna sahip olan Alienware 17, güçlü performansı ve grafik kartı ile göz dolduruyor diyebiliriz.

INTEL'İN YENİ İŞLEMCİSİ SKYLAKE

Son nesil işlemcilerden birisi olan Intel'in Skylake işlemcisi ile donatılmış olan Alienware 17, daha az enerji harcayarak daha fazla güç elde etmek üzerine tasarlanmış durumda. Aslında oyun bilgisayarlarının genel özelliklerinden birisi de performansının yüksel olması ve kullanıcıların direkt olarak bu istekler üzerinde kendilerini ifade etmeleridir. Son teknolojiler tek bir kasada birleştiklerinde fiyat olarak da artışı görmezlikten gelmemek lazım.

Performanstan bahsetmek için bazı bilgisayarları kayırmak gerekiyor. Markadan markaya bu performansın değişebileceğini söylemek doğru olur. Bazı firmalar parçalarını Çin'den ithal ederek performans bilgisayarı yaptıklarını zannediyorlar ancak taa ki müşteri bilgisayarı alıp test edene kadar.

4K EKRAN

4K kavramına ülke olarak biraz uzağız aslında. Çünkü insanların para verip almaları için çok da geçerli sebepleri bulunmuyor aslında ( televizyonlar için ). Ancak bilgisayarlar için aynı konuyu ele almak mümkün değil. 4K ekrana sahip bir bilgisayar ekranı sizi oyun oynarken sizden alabilir, o gün o oyunu bitirmek isteyebilirsiniz. Alienware 17 için de aynı durum geçerli bunu samimiyet ile söyleyebilirim.

2016'nın başlarında 17.3 inç boyutuna sahip, 3840 x 2160 IGZO IPS 400 ile donanımlanmış bir canavar. Böyle bir ekrana bakarken gözlerinizi alıştırmak biraz uzun sürecektir. Ayrıca HDMI çıkışı sayesinde başka bir monitöre de bağlayabilirsiniz.

alienware-17-incelemesi

YENİ TRANSFER: USB TYPE-C

Zamanında Apple'ın çıkartmış olduğu ve yaygınlaştırmaya çalıştırdığında kimsenin takmadığı USB Type-C özelliğini insanlar yavaş yavaş benimsemeye başladılar. Aynen Alienware 17'da olduğu gibi bu özellik ile birlikte geliyor.

Bu USB özelliğini kullandığınızda saniyeler içerisinde büyük verileri kopyalama, yapıştırma ve taşıma işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Şuanda kullanmış olduğumuz USB sürümlerinden neredeyse 8 kat daha iyi diyebilirim.

GRAFİK ÖZELLİKLERİ

Alienware 17'nin içerisinde dev bir ekran kartı mevcut. Nvidia GeForce 980M ile güçlendirilen cihazda ayrıca 4 GB GDDR5 RAM bulunuyor. Performans bilgisayarı olarak nitelendirilen Alienware 17'nin piyasa fiyatı ise 3800 TL civarlarında.

Bu kadar övdüğümüz bu canavarın en sevmediğimiz özelliği ise klavyesinin ingilizce olarak gelmesi, çok fazla ağır olması ve göze hoş gelmeyen kalın gövdesi. Sürekli oyun oynamak istediğinizde ise bataryası sizi evirip çevirip 2 saat 40 dakika kadar götürüyor. 

alienware-17-panel

TEKNİK ÖZELLİKLER

* İşlemci: Intel Core i7-4910MQ

*İşlemci Hızı: 2.90 GHz

*Ekran: 17.3 inç

*Çözünürlük: 1920 x 1080px

*Grafik Kartı: Nvidia GeForce GTX 880M

*Grafik Belleği: 8 GB

*RAM: 32 GB

*HDD Disk: 1 TB

*SSD Disk: 256 GB

*Ağırlık: 4.2 Kg

*Boyut: 413 x 299 x 45 mm

İlgili Etiketler