Radeon RX 7900 XT

Radeon RX 7900 XT Modeli için Yeni Bilgiler Var

  Google News

AMD’nin yeni ekran kartlarının tanıtımı çok kısa bir süre sonra yapılacak. 3 Kasım itibariyle tanıtılacağı eklenen yeni ekran kartları içerisinde en iddialı model ise Radeon RX 7900 XT olarak karşımıza çıkacak.

Yeni amiral gemilerinden biri olarak değerlendirebileceğimiz ekran kartı için bilgiler de gelmeye başladı. Wccftech tarafından ortaya atılan son bilgilere göre yeni modelde özellikle bellek kısmında sürpriz adımlar göreceğiz.

Radeon RX 7900 XT Modelinde Bellek Kapasitesi Nasıl Olacak?

Yeni ekran kartı için sızdırılan bilgilere göre modelde, 20 GB GDDR6 bellek yer alacak. Bellek kapasitesi için bu son iddiaların sürpriz olduğunu da söyleyebiliriz. Zira daha önce gerçekleşen birçok sızıntıda 24 GB bellek kullanılacağı yönünde bilgiler ağırlıktaydı.

Beklenti bu şekilde değişmiş oldu. Bellek kapasitesi dışında bellek veri yolunun değerinin ne olacağı noktasında da bilgiler var. Aynı sızıntılarda yer alan bilgilere göre 320 bit bellek veri yolunun olduğunu göreceğiz.

Radeon RX 7900 XT

Bellek hızı belli olmadığı için bant genişliğinin de nasıl olacağı net değil. Artık RTX 4090 serisine cevap verecek nitelikte bir kart olacak mı bunu testlerde göreceğiz.

Tabii ki bu arada şunu da eklemiş olalım ki yeni serinin en tepe modelinin Radeon RX 7900 XT olması beklenmiyor. Daha sonraya bırakılan bir de 7950 XT modelinden söz ediliyor. Bu model hem bellek kapasitesi konusunda hem de akış çekirdekleri konusunda RDNA 3 mimarisinin en iddialı modeli olacak.

Ama muhtemelen AMD, 7950 XT ekran kartını RTX 4090 Ti gibi bir rakibe saklayacak. Bekleyip göreceğiz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video