reklam
Ana SayfaİnternetReklamcılık Hizmeti: Google Adsense Nedir ? Nasıl Para Kazanılır ?

Reklamcılık Hizmeti: Google Adsense Nedir ? Nasıl Para Kazanılır ?

Google’ın web sitesi sahipleri için sunmuş olduğu reklamcılık hizmetine Google Adsense denilir. Her web sitesi sahibi Google Adsense reklamlarına başvuramaz. Belirli kriterleri karşılaması ve uygun olması gerekmektedir. Bu şekilde para kazanma işlemi aktif hale getirildikten sonra aylık olarak hesaplamalar başlatılır. Peki Google Adsense hesabı nasıl alınır ve nasıl para kazanılır ? Detaylar haberimizde.

Google Adsense Nedir ?

Adsense, site sahiplerinin içeriklerden para kazanabilmek için başvurarak aldığı ve çeşitli reklam boyutlarını sitesine yerleştirerek tıklama başı para kazandığı sistemdir. Bir web sitesi sahibi kendi üretmiş olduğu makale, video veya yazılardan para kazanabilmek için genellikle Google Adsense reklamlarına başvurur. Bu reklamları alabilmek için sitenizin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekmektedir;

* Web siteniz özgün olmalıdır.

* Site kategorisi hack, warez, +18 veya şiddet içerikli siteler olmamalıdır.

* Site sürekli güncelliğini korumalı ve çeşitli sosyal medya hesaplarında içeriklerini paylaşıyor olmalıdır.

* Herhangi bir kazanç sistemi üzerine bağlı olmadan çalışmalıdır.

* Sitede yeterli sayıda özgün makale bulunmalıdır. Bunun için net bir sayı bulunmadığı gibi, minimum 100 ile 150 makale arası diyebiliriz.

* Site tasarımı özgün veya Google Adsense reklam yerleşimleri için uygun olmalıdır.

Eğer yukarıdaki maddelerden en az üçünü karşılayabiliyorsanız, web sitenizi sırtlayarak Google Adsense reklamı için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Peki Google Adsense hesabı nasıl alabiliriz ?

Google Adsense


Google Adsense Hesabı Nasıl Alınır ?

Adsense reklamlarından faydalanabilmek için öncelik olarak buraya tıklayarak bir Adsense hesabı oluşturmanız gereklidir. Hesabınızı oluşturduktan sonra panele giriş yapıyorsunuz ve “Reklamlar” sekmesine tıklayarak 1 adet deneme reklam oluşturuyorsunuz.

Bu reklamı oluşturduktan sonra size Google bir kod verecek ve bu kodu sitenize yerleştirmenizi isteyecek. Sitenize yerleştirdikten sonra “boş reklamlar” görmeye başlayacaksınız. Bu süre 1 veya 2 günden ibarettir. Ardından Google tarafınıza “onaylandı” veya “onaylanmadı sebebi ise şudur:” şeklinde dönüş yapmaktadır.

google-adsense-hesabi

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi reklam almak istediğiniz site adresini yazdıktan sonra “Continue” basıp devam ediyorsunuz. Ardından reklamları yerleştireceğiniz panel karşınıza gelecektir.

Kodlarınızı sitenizin istediğiniz bir alanına yerleştirebilirsiniz. Adsense hesabı almak için ilk etapta 300×250 tavsiye edilen reklam türünü kullanmanızı önermekteyiz.

adsense-reklam-turleri
Adsense Reklamları Nasıl Çalışıyor ?

Adsense üyeliğiniz o müjdeli mesaj verildikten sonra onaylanacaktır. Ardından ödeme alabileceğiniz yöntemleri hesap ayarları sekmesinden girmeniz gerekmektedir. 200 TL ödeme eşiğine ulaştığınız zaman Google otomatik olarak belirli günlerde ödemelerinizi yapacaktır.

Adsense reklamları ne fazla abartılmalı, ne de az bırakılmalıdır. Biz reklam türleri olarak 1 adet 300 x 250, 1 adet 729 x 90 ve 1 adet 800 x 600 reklam boyutlarını kullanmanızı öneriyoruz. Gelir bakımından Adsense optimizasyonu yapılarak daha ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Google Meet Kaldırılıyor, Gmail'e Taşınıyor

Örnek vermek gerekirse;

Sadece 2 adsense reklamı kullanan bir web sitesi günde 700 gösterime 45 tıklama alıp 13 TL kazanırken,

3 adsense reklamına sahip bir web sitesi günde 5 bin gösterime 120 tıklama alıp 104 TL kazanabilmektedir. O yüzden reklam yerleşimlerinizi yaparken ince eleyip, sık dokumanızı öneririz.

adsense-reklam-modelleri
Adsense Reklamları Sitelerde Nasıl Görünüyor ?

Adsense aslında direkt olarak Google Adwords reklamlarına bağlıdır. Yani A kişisi kendi sitesinin reklamını Google Adwords hesabı açarak bannerlerini yüklüyor ve günlük harcama ücreti vererek yayınlatıyor. Bu reklamlar da sizde görünerek takipçilerinizden aldığı tıklamalar ile dönüşüme gidiyor.

Eğer siteniz sağlık sektöründe bir web sitesi ise gidip sizde ayakkabı reklamı göstermeyecektir. Sürekli olarak alakalı reklamlar gösteren Adsense, bu konuda ciddi çalışmalar yapmaktadır.

adsense-hesap-acma
Adsense’den Para Nasıl Kazanılır ?

Adsense hesabınız var ve sitenizde reklamları gösteriyorsunuz. Ya da ilk kez yayıncı olarak bir hesap aldıysanız adsense politikasını çözmeniz gerekir. Adsense reklamlara para öderken komisyon sistemi üzerinden çalışır. Örnek vermek gerekirse; maliyeti 1 TL olan bir reklamdan Google kendisine 30 kuruş alır ve geriye kalan 70 kuruşu site sahibine bırakır.

Rekabeti çok yüksek olan kelimelerde reklam vermenin ve tıklama başı maliyetlerin çok yüksek olduğunu düşünürsek, her reklamdan alacağınız ücret değişiklik göstermektedir. Ayda 1 milyon aranan bir reklamın sizin sitenizde çıkması ile ayda 100 bin aranan bir reklamın sitenizde çıkarak ücrete dönüşmesi aynı olmayacaktır. Yani aranma hacmi ne kadar yüksek olursa, o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Dünya üzerinde Adsense reklam sistemini kullanan bir çok web sitesi bulunmaktadır. Örneğin popüler sosyal medya platformu olan mashable.com ayda 500 bin dolar Adsense kazancının olduğu belirtiliyor. Bu kazanca ulaşabilmek için “en iyisi” olmak şart tabii ki.

adsense-gelir
Hile Hurdaya Düşmeyin!

Adsense hesabı olan web sitesi sahipleri hile ve hurdaya düşmedikleri sürece her ay düzenli olarak paralarını alabilirler. Ancak Google’ı kandırmaya çalışırsanız sadece kendinizi kandırırsınız. Hesabınız banlanırsa, tekrardan Adsense reklamı almanızın neredeyse imkansıza yakın olduğunu belirtelim.

Günlük tekil hiti 500 olan bir site günlük olarak 2 dolar Adsense geliri kazanabilir. Doğal olarak bu da ayda 150 TL’ye yakın hava parası eder. Neden doğal yollardan bedava para kazanmak varken farklı yollara başvurasınız ? 

Adsense hakkında anlamadığınız bir nokta varsa bize aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Bol kazançlar dileriz.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

6 Yorum

  • BU REHBER COK GUZEL OLDU En azından adsense üzerinden nasıl başvuracağımızı biliyoruz 🙂

  • arkadaşlar merhaba. Sitemde adsense dahil olmak üzere 5-6 tane reklam denedim. Şimdiye kadar hiç ban yemedim. Adsense dışında adnow öneririm.
    Ödeme aldığım bir firmadır adnow. Referansımla üye olursanız hızlı şekilde kabul edilebilirsiniz. İyi günler.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz