Robotlar da Artık Acıyı Hissedebilecek

Teknolojinin gelişmesi ve her geçen gün ilerlemesi ile birlikte robotlar artık insanlardan bazı şeyleri kapmaya başladılar. Alman araştırmacılar ve bilim adamları bu konuda gerçekleştirdikler çalışma ile acıyı hissedebilen robot geliştirdiklerini belirttiler.

Robot Acıyı Nasıl Hissedebilir ?

Genellikle filmlerde gördüğümüz sahneler artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte yavaş yavaş yerini gerçekçiliğe bırakıyor. Kimi zaman robotlar insanların hayatını kolaylaştırırken, kimi zaman da önüne engel olarak çıkabiliyor. Ancak acı hissetmedikleri için ne yaparlarsa yapsınlar eylemlerine devam ediyorlar ve sonucunda bozuluyorlar. Küçük robotlar için bu durum önemli olmasa da, büyük fabrikalardaki milyon dolarlık robotların acıyı hissetmesi demek arıza bölgesini tespit edip kolayca müdahale anlamına gelir.

Almanlar da bu konuda çok canları yandıkları için arıza durumunda acıyı hissedip gerçek insan gibi tepki verebilen robot geliştirdiklerini duyurdu. Küçük dokunuşlar ile hareket eden robotlar, sert darbelere karşı hızlı bir şekilde geri çekiliyorlar. Sadece darbe ile tepki vermeyen robotlar, sıcak veya soğuk sularda da tepki vererek kaçıyor. Şuan için henüz geliştirme aşamasında olan bu teknolojinin genellikle büyük sanayilerde ve Ar-Ge araştırmalarında kullanılması bekleniyor. Aşağıdaki videodan şuan için geliştirme aşamasında olan acıyı hisseden robotun videosunu izleyebilirsiniz.

 

İlgili Etiketler