PC HocasıHaberlerRoche İlaç Evden Çalışma Kolaylığını Çalışanlarına Sundu

Roche İlaç Evden Çalışma Kolaylığını Çalışanlarına Sundu

 

Sektörün önemli ilaç firmalarından birisi olan Roche ilaç, 2016 yılı içerisinde almış olduğu önemli çalışma kriterlerinde evden çalışabilme kolaylığını sunuyor. Uzaktan çalışabilmek için belli başlı kriterlerin olduğu gibi, çalışanların istedikleri zaman ofise gelebilecek olması Türkiye’deki firmalara örnek olacak türden. Ayrıca yukarıda hazırladığımız galeride Roche İlaç’ın çalışma ofisinin bizleri büyülediğini de söylemeden geçmeyelim.

Çalışanlar İstediği Zaman Ofise Gelebilecek

2016 yılı içerisinde çalışanlarına rahat, daha verimli ve daha kolay bir çalışma ortamı oluşturmak isteyen Roche İlaç, yeni İnsan Kaynakları politikalarını düzenledi ve hayata geçirdi. Firma içi çalışanların istedikleri zaman ofise gelebilecekleri bir çalışma düzeninde şirket için saat sınırlaması da kaldırıldı. Çalışanlarına belirli günlerde ofis dışından çalışabilme imkanı verilirken, Türkiye şartlarında bu gibi firmalara örnek bir davranış sergiledi.

Roche çalışanları işlerini ofis dışında herhangi bir yerden de yürütebilecekken, bağlı bulundukları yöneticilerini bilgilendirerek ofise gelmeden işlerine devam edebilecekler. Bu uygulama sayesinde hem iş, hem de özel hayatlarında daha rahat yönetim şansı verilmiş olacak. Tabii ki bu sistemin şartları da bulunuyor.

Öncelik olarak evden çalışan kişiler mesai saatleri süresince ulaşılabilir olması gerekiyor. Ayrıca masa telefonlarını cep telefonlarına yönlendirmeleri gerektiği gibi, işyerindeki acil durumlarda ofise gelmeleri gerekecek.

ozlem-salur-roche

Özlem Salur – Roche İnsan Kaynakları


Evde Roche Uygulaması

Roche İlaç‘ın İnsan Kaynakları Direktörü olan Özlem Salur, yaptığı açıklamada en önemli hedeflerinin arasında Roche İlaç’ı çalışanlar arasında en iyi şirket yapmak olduğunu belirtti. Ayrıca şöyle devam etti:”Bizim için ekibimizin mutluluğu her şeyden önemli. Bu doğrultuda çalışanların görüşlerini belirli aralıklar ile alıyoruz ve değerlendiriyoruz. İnsan Kaynakları stratejimizi de bu yorumlar ile oluşturmaya gayret ediyoruz.” dedi.

Uygulamanın şuanda aktif olarak başlatıldığı belirtilirken, ilerleyen zamanlarda Roche firmasından evden çalışma stratejisi hakkında veriler paylaşılacaktır. Roche İlaç firmasını uygulamış olduğu bu stratejiden dolayı tebrik ediyorum.

Her Şey Para Uğruna Mı ?

Açıkçası günümüz Türkiye firmalarına şöyle bir bakacak olursak sürekli Mobbing‘in eksik olmadığı, çalışanların “para getiren köleler” stratejisinde yer aldığı, fikirlerinin ve düşüncelerinin zerre kadar değerlendirilmediği, kendisini patron veya yönetici sanan kişilerin ellerinde harcandığını, her şeye para gözü ile bakan bu kişilerin bir hiç uğruna çalışanlarını harcadıklarını milyonlarca örnek ile gösterebilmek mümkün.

Bu yazıyı aslına bakarsanız satırlarca daha uzatabilmek mümkün. Günümüz Türkiye şartlarında başta özel şirketler olmak üzere stratejilerin “para uğruna” kuruluyor olması çalışanları mutsuz ediyor. Özellikle harcanan emekler görmezden gelinirken, en ufak hatada kişilerin rencide edinilmesi de kaçınılmaz olabiliyor.

Hani bahsederiz ya hep “bu büyük firmalar nasıl buralara gelmiş ?” diye, işte burada yönetici ve lider kavramı devreye giriyor. Umarız ülkemiz kendisini yönetici zanneden zerzavatlardan kendisini bir an önce arındırır ve çalışanların hakları daha adil bir şekilde verilmeye başlanır.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/roche-ilac-evden-calisma-kolayligini-calisanlarina-sundu-5291/ linkinden 28.10.2021 20:10:46 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Yorum

  • Türkiye şartlarında böyle firmaların olduğunu görmek çok güzel. Böyle firmalar gelişebilir ancak biz göremeyiz orası ayrı

  • Roche firmasını daha önceden de duymuştum gerçekten orada çalışmak isterdim

  • 6 Yıldır özel sektörde çalışan birisi ve pchocası kurucusu olarak konuşuyorum, güzel bir uygulama takdir etmek lazım, yıllardan beridir internet aleminde çalışan birisiyim girdiğim çıktığım iş yerlerinden deneyimlerime dayanarak söylüyorum Türkiye de e-ticaret- dijital pazarlama – internet reklamcılığı firmalarının %90 ı 9-6 çalışma prensibinde onların düşüncesine göre işci ofiste kaytaramaz evde olursa kaytarır düşüncesi sen çalışanına bir görev ver sorumluluk ver işin takipcisi ol o çalışan evde,parkda,bahçede o işi yapar çünkü o görev bilincinde olur istisna olarak tabiki suistimal edenler olur fakat amacı para kazanmak kariyer yapmak olan insan işini severek yapar kaytarmaz.

    peki kalan %10luk kısım gerçekten çalışanına güvenip bu şekilde bir çalışması varmı ? Hayır onlarda hafta içi ofiste işciyi çalıştırır cumartesi yarım gün olacak şekilde evden çalışmasına izin verir haftalık 50 saat çalıştırmış olur ayda 120 saat kaldı ki internet işi yapan firmalarda mesai ücreti olmadığından patron/iş veren her halükarda memnun olur (4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saattir)

    Yani demem o ki Türkiye de işler biraz halen esnaf mantığında ilerliyor tabiki benim bizim bilmediğimiz belki bir çok firma çalışanına değer veren uygulamalara sahiptir.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad