Samsung Android Arayüzünü Değiştiriyor, İşte Yeni One UI

Android işletim sistemli akıllı cihazların yıkılmaz kalesi Samsung, dün gerçekleşen geliştirici konferansında yepyeni bir arayüz tanıttı. Önceki TouchWiz arayüzünü gölgede bırakacak yeni arayüz, One UI olarak duyuruldu.

Geliştirici konferansında birbirinden farklı konularda bilgiler veren Samsung, katlanabilir telefon duyurusundan sonra yeni geliştirmeler de sundu.

Bunların içerisinde en dikkat çekeni ise baştan tasarlanacak olan Andrdoid arayüzü One UI. Yeni arayüz, görsel anlamda çok daha oval hatlara sahip ve yeniden tasarlanan animasyon ve simgelerden güç alıyor. Ancak arayüzün temel amacı görsellik değil, büyük ekran kullanımında kolaylıklar sağlamak.

One UI, ekranın alt tarafında bulunan etkileşim alanlarını baş parmağın ulaşabileceği şekilde yerleştiriyor. Galaxy Note cihazlarda sol üst köşede gördüğümüz bu zorlayıcı alanlar, tamamen kullanıcı odaklı düzenlenecek. Öte yandan uygulamaların birkaçı 'görüntülenme alanı'na sahip olacak. Bu da daha büyük başlık, okunması daha kolay metinler ve ekranın alt yarısını kaplayacak etkileşim alanında oluşacak.

Diğer geliştirme ve iyileştirmeler arasında tüm sisteme entegre edilmiş bir karanlık mod dikkat çekiyor. Ayrıca daha fazla ayrıntı sunacak olan ve dokunmak için daha kolay hamleler yapabileceğimiz uygulama içi odaklar geliştiriliyor. Samsung yaptığı basın açıklamasında "Kullanıcıların daha iyi odaklanabilmelerine ve hızlı bir şekilde telefonlarında gezinmelerine olanak tanıyarak tüm dağınıklığı azalatacağız." söyleminde bulundu.

One UI'nin ilk sürümü ise yaklaşan Android 9 Pie Beta sürümlerinde görünüyor. Üstelik kullanıcılar Beta programına dahil olabiliyor. Beta ilk etapta; ABD, Almanya ve Kore'de yayınlanacak sonrasında Avrupa ve Asya'da paylaşılacak. Öte yandan Samsung'un yeni One UI arayüzünü içerecek olan Android 9 Pie sürümü, Ocak 2019'da Galaxy S9, S9 Plus ve Note 9 için yayınlanacağı tahmin ediliyor.