PC HocasıHaberlerDünyanın En Büyük Uçağı Antonov AN-225 İle Tanışın

Dünyanın En Büyük Uçağı Antonov AN-225 İle Tanışın

   

Bir ilk olan ve şimdiye kadar sadece 1 adet olarak üretilen dünyanın en büyük uçağı Antonov An-225 ile tanışın. İlk kez Sovyet birliğine ait uzay mekiği Buran’ı taşıyabilmek için geliştirilen Antonov An-225 ilk olarak 1988 yılında yapımı tamamlanıp uçuşlarına başladı. Peki dünyanın en büyük uçağı olan Antonov An-225‘in özellikleri ve kapasiteleri neler ? Detaylar haberimizde.

Dünyada Sadece 1 Adet Var

Bahsetmiş olduğumuz gibi ilk olarak Sovyet Birliği’ne ait uzay mekiği Buran’ı Kazakistan’daki Bakonur Uzay Üssü’ne taşıyabilmek için geliştirilen ve yapımı 4 yıl süren bu dev uçağın etkileyici motor sesi, 84 metre uzunluğu ve 15 bin KM yol kapasitesi ile kendisine hayran bırakıyor.

2003 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı‘na iniş gerçekleştiren Antonov An-225 iniş esnasında motor sesinden dolayı Pendik-Kartal ve civarlarındaki evlerin camlarını çatlattığı ve hasar verdiği biliniyor. Altı adet dev motora sahip olan uçağın 300 ton yük taşıma kapasitesi bulunuyor. Şuanda hala kullanımına devam edilen dünyanın en büyük uçağı Antonov An-225 son olarak Rusya’ya inişinde görüldü.

20 yıl boyunca hangarda bekletilen ve ardından İngiliz taşımacılık şirketi tarafından satın alınan Antonov An-225, 2001 yılında restore edilip tekrar kullanılmaya başlandı. Şuanda dev enerji santralleri ve yüklerinin taşınmasında kullanılan uçak şirket tarafından çeşitli firmalara kiralanabiliyor. Bu devasa uçağın 2013 yılındaki Rusya havaalanına iniş görüntüsünü aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/dunyanin-en-buyuk-ucagi-antonov-an-225-ile-tanisin-21601-8573/ linkinden 29.05.2022 02:05:18 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

12 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial