PC HocasıMobilSamsung Firması 10nm 6 GB Dram Bellek Üretti

Samsung Firması 10nm 6 GB Dram Bellek Üretti

 

Bellek teknolojisinde ileri seviye rol oynayan Samsung, yeni 10nm 6 GB RAM modülü ürettiğini açıkladı. Mobil cihazlar için geliştirilen yeni bellek teknolojisi hakkında detaylar haberimizde.

10nm 6 GB DRAM Ne Anlama Geliyor ?

Başlıkta da belirtmiş olduğumuz üzere Nm teknolojisini bilmeyenler için kısaca açıklayalım;

NM teknolojisi bir milimetrenin milyonda biri olarak hesaplanır. Bu da 10 üzeri 9’a karşılık gelir. Yani 10nm tanımı = 10 nanometre anlamına gelir. İşlemciler transistörlerden meydana geldikleri için, 45 nm’lik bir işlemci çok fazla yer kapladığı gibi, değer ne kadar az olursa, o alana o kadar çok transistör sığdırabilmemiz anlamına geliyor. Bu da işlemcinin performansını %25’lere varan oranda arttırmaktadır. Aynı durum işlemcilerden ziyade diğer elektronik devrelerde de geçerlidir.

Samsung-10nm-RAM
Tamamen performans ve batarya ömründe iyileştirmeyi amaçlayan, yeni RAM modülü ile birlikte Galaxy Note 6 cihazında kullanılacağı belirtilen bu teknoloji şimdiye kadar üretilenlerin en iyisi. Mobil cihazlar için 6 GB RAM kapasiteli pek çok cihaz piyasada bulunuyor. Ancak ilk kez 10nm sürecinde 6 GB’lık bir LPDDR4 RAM modülü geliştirildi.

Modül 10nm sürecinde olduğu için çok iyi performans ve batarya konusunda iyileştirmelerin ön planda olacağı vurgulandı. Samsung, üretilen cihazlar ile birlikte yeni teknoloji kullanılacak olursa, rakiplerine oran ile büyük gelişmelere imza atabilir.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/samsung-firmasi-10nm-6-gb-dram-bellek-uretti-21649-8984/ linkinden 30.07.2021 13:07:28 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement