PC HocasıCep TelefonuSamsung Galaxy 7’de Sıvı Soğutma Sistemi

Samsung Galaxy 7’de Sıvı Soğutma Sistemi

 

Yeni amiral gemi olma yolunda çalışmaların devam ettiği Samsung Galaxy S7‘de ilginç iddialar ortaya çıkmaya başladı. Çin’den bildirilen habere göre Galaxy S7’de sıvı soğutma sisteminin olacağı.

Açıkçası sıvı soğutma sisteminin akıllı telefonlarda yer alacak olması ortalığı bayağı bir karıştıracak gibi. Normalde bilgisayarlarda sıkça kullanılmaya başlayan bu sistem, hava soğutmalı sistemlerin yetmediği yerlerde kullanılıyordu.

fujitsu-sivi-sogutma

GALAXY S7’DE SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ NASIL OLACAK ?

Cep telefonu ve diğer cihazların aşırı ısınması ve bataryaların zaman içerisinde deforme olması sorunu yıllardır birbirini kovalıyor. Hatta bazı telefonların ısınma sorunu o kadar fazla ki ekranlarını sarartacak düzeye kadar ilerliyor. Bu teknolojiyi normalde bilgisayarlara sığdırmak için epey bir alan gerekirken, bu durumu telefonlara indirmek çok zor olacak.

Samsung sıvı soğutma sorununu ise 0.8 mm kalınlığa sahip sıvı boruları ile çözmek için testlere başladı. Güney Koreli firma bu sayede akıllı telefonlarda yeni bir devir başlatarak diğer firmaları da peşinden sürükleyecek. Şimdiden buraya peşin peşin yazıyoruz 🙂

Fujitsu firması tarafından Mart ayında mobil cihazlar için 0.2 mm kalınlığa sahip sıvı soğutma borusu geliştirmişti. Güney Koreli şirket Samsung‘un da bu konuda Fujitsu ile bir anlaşma yapabileceği gündemdeki konular arasında.

fujitsu-sivi-sogutma-mobil

EN ÇOK ETKİLENEN QUALCOMM SNAPDRAGON 820 İŞLEMCİLER

Telefonlardaki yonga setinin aşırı ısınmasından kaynaklı sorunlar yıllardır yazılıp çiziliyor. Bu ısınma sorunundan en çok etkilenen parçalar ise şüphesiz işlemciler. İşlemci tarafında da çemberi biraz daha daraltacak olursak Qualcomm’un Snapdragon 820 işlemcileri çok fazla ısındığından şikayetler alıyor.

2016’nın son çeyreklerine doğru Samsung firması tarafından sıvı soğutma sistemi için açıklama bekleniyor. Eğer sistem yetişmeyecek olursa, bir sonraki akıllı telefonda bu sistemi görmek mümkün olacak.

fujitsu-sivi-sogutma-sistemi

“DAHA ÖNCEDEN SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ DENENMİŞTİ”

Bundan 7 ay kadar önce Sony Xperia Z5 ve Lumia 950 XL’de sıvı soğutma sistemlerinin testleri yapılmıştı. Ancak başarılı geçmeyen bu testler rafa kaldırılarak “geliştirilmeye açık teknoloji” olarak bırakıldı. Samsung firması da bu durumun farkında olduğu için kolları sıvadı.

Samsung Galaxy S7 için sıvı soğutma sistemi şuanda test aşamasında. Ancak bu sistem akıllı telefona entegre edilecek olursa telefonun maaliyeti biraz artabilir. Şuan ki piyasa satış fiyatlarının 250 TL daha yukarısı olacağını tahmin ediyoruz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/samsung-galaxy-7de-sivi-sogutma-sistemi-1931/ linkinden 16.10.2021 11:10:22 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

  • Galaxy s7 de ilk kez olmuyor zaten daha önceden de uygulanmıştı ama Xperia da diye hatırlıyorum bende

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad