PC HocasıCep TelefonuSamsung, Katlanabilen Pixel Cihazlar için Google’a Yardımcı Olacak

Samsung, Katlanabilen Pixel Cihazlar için Google’a Yardımcı Olacak

 

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, katlanabilir ekran geliştirme konusunda uzmanlık kazanmış gibi görünüyor, öyle ki, ilk katlanabilir telefonlarını piyasaya sürmeye istekli olan birçok telefon üreticisi şimdi yardım için Samsung’un kapısını çalıyor. The Elec tarafından yayınlanan bir rapora göre, Samsung Display ekibi bu yıl farklı şirketlere bir milyona kadar katlanabilir OLED paneli göndermeyi planlıyor. Ve bu konuda Samsung’tan yardım arayan şirketlerden birisi de internet devi Google.

Birkaç ay önce, Google’ın bu yıl ilk katlanabilir akıllı telefonunu piyasaya süreceğini ve şirketin kullanacağı katlanabilir panellerin Samsung’a ait olacağı görülüyor. Bunun dışında Google’ın katlanabilir telefonundan ne bekleyebileceğimiz hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz şey, Google’ın henüz piyasaya sürülmesi planlanan katlanabilir akıllı telefonunun kod adının “Passport” olduğu.

Samsung; Oppo, Vivo ve Xiaomi’ye de ekran tedarik edecek

Samsung, yalnızca Google’a bir milyon katlanabilir ekran paneli göndermeyecek. Raporda, Google’ın yanı sıra, Güney Koreli devin Oppo, Vivo ve Xiaomi de dahil olmak üzere bir dizi Çin merkezli üreticiye panel tedarik etmek istediğini söylüyor. Tüm bu şirketlerin de bu yıl ilk katlanabilir cihazlarını piyasaya sürmesi bekleniyor. Ancak, Google ve diğer üç Çinli markanın Galaxy Z Fold 2 gibi geleneksel katlanabilir form faktörüne yerleşip yerleşmediği net değil.

Apple ise LG’den yardım istiyor

Bu arada Apple, katlanabilir iPhone’unun geliştirilmesi için bir diğer Güney Kore merkezli teknoloji devi LG’den yardım istiyor. Çeşitli raporlar, LG’nin katlanabilir ekran panellerini Cupertino merkezli teknoloji şirketine tedarik edeceğini iddia ediyor. Ancak Apple, bu yıl katlanabilir iPhone’u piyasaya sürmeyi planlamıyor, aslında, bu çeşitli kaynaklara inanacak olursak, Amerikalı teknoloji devi katlanabilir iPhone’u 2023 yılı itibari ile piyasaya sürmek istiyor – bu neredeyse iki yıl!

Öte yandan Google, Oppo, Vivo ve Xiaomi’nin katlanabilir telefonlarının 2021’in ikinci yarısında piyasaya sürmesi bekleniyor. Söylemeye gerek yok, bu yıl akıllı telefon pazarı yeni form faktörü ile sular altında kalacak ve Biz teknoloji meraklıları, yakında çıkacak olan bu yeni cihazlara ulaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Video