Samsung’tan 1000 inçlik Televizyon!

  Google News

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un, devasa modüler MicroLED ekranı The Wall‘ın yeni bir modeli piyasaya sürülüyor. 1.000 inç’in üzerinde bir boyuta sahip olan yeni “IWA Serisi” ekran, evlerden ziyade işletmelere ve ticari uygulamalara yönelik üretildi ve Samsung’un tanıtım görselleri, perakende ortamında büyük bir ekran olarak kullanıldığını gösteriyor. Ekran bugünden itibaren “belirli pazarlarda” satışa çıkacak ancak Samsung’un paylaştığı basın bülteninde halka açık bir fiyat listelenmiyor.

Bu sene ki ekran için yapılan iyileştirmeler arasında, Samsung’un daha yüksek kontrast ve daha iyi renk bütünlüğü sağlaması gerektiğini söylediği geçen yıla göre yüzde 40’a kadar daha küçük boyutta olan LED teknolojileri yer alıyor. Yeni model The Wall’ın renklerinin saflığı da 2020 modeline göre oldukça fazla iyileştirildi ve Samsung, resim kalitesini ve kontrastı daha da iyileştiren ve gürültüyü ortadan kaldıran yeni bir AI (Yapay Zeka) işlemciye de sahip olmakla övünüyor. Yerleştirme bağlantıları geliştirilmiş, kablosuz bir tasarıma sahip ve ekranın derinliği diğer modele göre yarıya indirilmiş durumda.

Ekran, 120Hz yenileme hızına sahip 8K çözünürlüğünde ve modüler panellerden oluştuğu için ultra geniş 15.360 x 2.160 16K çözünürlük de dahil olmak üzere bir dizi farklı konfigürasyonlar sayesinde düzenlenebilir bir yapıya sahip. Samsung, yeni 2021 modelinin içbükey, dışbükey olacak şekilde düzenlenebileceğini veya asılmak, tavana monte edilmek veya “L” şeklinde monte edilmek gibi başka konumlara kurulabileceğini belirtti.

1600 nit parlaklık!

Yeni IWA The Wall Serisi, Samsung’un, görüntüsünü oluşturmak için çoğu geleneksel televizyonlarda olduğu gibi bir LCD katmanı yerine bir dizi kendiliğinden yayılan LED’e dayanan MicroLED teknolojisini kullanan en son ekran serisi. Bu, panellerin bir OLED televizyonda göreceğiniz etkiye benzer şekilde pikselleri tamamen kapatarak daha iyi siyah renkler sunabileceği, ancak OLED’in LCD panellere göre yanma riski ve daha düşük tepe parlaklığı gibi geleneksel sınırlamaları olmaksızın daha iyi siyah renkler oluşturabileceği anlamına gelir. Samsung, The Wall’ın en son sürümünün 1.600 nit derecesinde bir zirve parlaklığa sahip olduğunu, LG’nin en iyi OLED’lerinin ise hala 1000’in altında nit seviyesine sahip olduğunu söylüyor.

The Wall, ticari müşterilere devasa MicroLED ekranlar satma girişimi olsa da, Samsung, genel tüketiciler için bu teknolojiyi geleneksel boyutlu televizyonlara dahil etmeye başladı. Bu yılki CES etkinliğinde 110 inçlik bir MicroLED teknolojisini kullanan televizyon tanıttı ve daha sonra bu aralığı 76 ila 99 inç modelleri içerecek şekilde genişleteceğini belirtti.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video