PC HocasıWindowsSessiz Saatler Nedir? Ne İşe Yarar?

Sessiz Saatler Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Windows 8.1 sürümü ile beraber sistemlerimizde ki yerini alan Sessiz Saatler, neredeyse çoğu kullanıcının farketmediği bir özellik. Her ne kadar bilgisayar kullanıcıları için gerekli olup olmadığı tartışılabilir olsada Windows işletim sistemini kullanan telefon ve tabletler için vazgeçilmez bir özelliktir. Bu özelliği etkinleştirdiğiniz de gelen bildirimlerin uyarı sesi çıkartması ve ekran ışığınızı aydınlatması engellenir. 

Windows 8.1 ile ilk kez özellik tanıtıldığın da ismi Sakin Saatler idi. Ve ilk kullanım şeklinde günlük olarak şu ve şu saatler arası sakin saatler olsun diyebiliyor ve bunu otomatiğe alabiliyordunuz. Fakat bu sistem Windows 10 ile beraber değişti ve sadece Sessiz Saatler özelliğini açıp kapatabiliyorsunuz. Bu özellik elbette ki bildirim almanızı engellemiyor. Yukarıda belirttiğim gibi sadece uyarıların sesini iptal ediyor. Örneğin mail ve çağrı almaya devam edebiliyorsunuz, sizi arayan kişi için telefon normal çalıyor fakat sizin sadece ekranınızda çağrı gözüküyor titreme ve ses almıyorsunuz. Tabii ki mobil cihazlar için opsiyonları özelleştirmek mümkün. 

Peki bilgisayar için bu özelliği nasıl açıp kapatabilirsiniz?

Bu özelliği açabilmek için iki kolay yol mevcut. 

1-İşlem merkezini kullanarak:

İşlem Merkezini sağ alta köşeden açın. 

Resimde kutu ile de gösterilen Sessiz Saatler butonunu aktifleştirin. 

Pasifleştirmek için tekrar aynı yolu izleyebilirsiniz.

2-İşlem merkezine sağ tıklayarak:

En az ilk yol kadar kolay olan bu yol ise, sadece işlem merkezi simgesine sağ tıklatmaktan geçiyor. Simgeye sağ tıkladıktan sonra Sessiz Saatleri Aç butonu ile özelliği aktif hale getirebilirsiniz. 

Pasifleştirmek istediğiniz de bu yolu da kullanabilirsiniz.

Apple cihazlar da Rahatsız Etme ismiyle sunulan bu özellik telefonumda sıkça işimi görüyor. Hatta bir süre sonra bağımlılık yaptığını söyleyebilirim 🙂 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/sessiz-saatler-nedir-ne-ise-yarar-35996/ linkinden 02.08.2021 13:08:25 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement