PC HocasıİncelemeSharkoon TG6 RGB Kasa İncelemesi

Sharkoon TG6 RGB Kasa İncelemesi

 

PC Hocası‘ndan herkese selamlar, birbirinden farklı ürünleri incelediğimiz hocanın masasında yeniden beraberiz. Bugün masamızda Sharkoon TG6 RGB kasa incelemesi gerçekleştiriyoruz.

Bildiğiniz gibi ülkemizde ve dünyada belli başlı PC donanımı üreten firmalar mevcut. Sharkoon’da bu alanda üretim yapan firmalardan biri. Almanya merkezli PC donanımları geliştiren Sharkoon, ülkemizde de uzun süredir faaliyet gösteriyor.

Ürettiği uygun fiyatlı PC kasaları ve oyuncu ekipmanları ile son dönemde dikkat çeken firma, PC kasalarına yeni bir model ekledi ve bizler de sizler için bu kasayı temin ederek inceleme masamıza konuk aldık. Şimdi gelin Sharkoon TG6 RGB kasa bizlere neler sunuyor yakından bakalım.

Tasarım

Sharkoon TG6 RGB, inceleme masamıza beyaz kutusu ile geliyor. Üzerinde ürünün öne çıkan özelliklerini gördüğümüz kutu, büyük yapısı ile ürün cüssesi hakkında ipuçları sunuyor. Kutuyu açtığımızda ise Sharkoon TG6 RGB kasa, montaj aparatları ve kullanım kılavuzları ile karşılaşıyoruz.

Kasa kutudan çıktığında ise oldukça büyük, tamamen siyah renklerden oluşan ve temperli cam malzemeler ile detaylandırılan bir ürün olarak bizleri selamlıyor. Kasanın büyüklüğü ağırlığa da yansıyor zira içi boş olmasına rağmen kasanın ağırlığı 8 kilogramın biraz üzerinde seyrediyor.

Elbette ağırlığı bu denli arttıran şey sadece büyüklük değil. Zira Sharkoon, malzeme noktasında ürünün tamamında metal bileşenler kullanmış. Aynı zamanda kasanın yan ve ön paneli boydan boya temperli cama sahip. Standart camlara kıyasla daha kalınca ve ağır olan bu malzemeler de ürünün ağırlığı doğrudan arttırıyor.

Sharkoon TG6 RGB, tasarım tarafında oldukça şık bir çizgiye sahip. Oyuncu kasası alanında gereken tüm tasarımsal detayları barındıran kasa, donanım uyumluluğu noktasında da gereken tüm desteği kullanıcılara sunuyor.

Tasarım detaylarına indiğimizde yukarıda da belirttiğimiz gibi kasa temperli cam alanlara sahip. Kasanın ön yüzünü kendinize çevirdiğinizde sol panelde boydan boya konumlandırılmış ve kenarları siyah çerçeve ile düzenlenmiş bir temperli cam bulunuyor. Herhangi bir karartmaya sahip olmayan bu panelin montajı, standart metal panel gibi arka bölümden vidalama ile gerçekleşiyor.

Kasanın ön yüzüne baktığımızda yine boydan boya olacak şekilde hazırlanmış bir temperli cam panel görüyoruz. Ön yüzdeki bu panel, kenarlarında havalandırma delikleri bulunan iç çerçevelere sahip ve montaj bu çerçevelerin kasaya tutunması ile gerçekleşiyor. Bu bölgede de yine karartma cam bulunmuyor ancak camın etrafı daha kalın siyah şeritler ile sarılmış ve sadece fanların görünmesi hedeflenmiş.

Öte yandan kasanın arka, üst ve sağ paneline baktığımızda çeşitli havalandırma delikleri ile karşılaşıyoruz. Bu noktada Sharkoon, havalandırmayı en iyi düzeye çıkartmak için üst bölgeyi USB yuvalarına kadar havalandırma delikleri ile doldurmuş. Elbette bu delikler, o bölgeye takılabilen fanlar için hazırlanmış. Ayrıca hem görünüme şıklık katması hem de toz oluşumunu en aza indirmek adına mıknatıslı toz filtresi de üst bölüme dahil edilmiş.

Arka panelde ise sadece bir adet fanın konumlandırılabildiği bir havalandırma ızgarası görüyoruz. Hemen altında ise anakartın giriş çıkışları ve genişleme slotlarının bağlantı noktaları göze çarpıyor. Arka panelde diğer tüm kasalar gibi tasarım standart bir halde.

Sharkoon TG6 RGB kasanın içine baktığımızda ise oldukça geniş bir alan gözlemliyoruz. PSU ve HDD yuvalarının kasanın altına konumlandırıldığı bu bölüm, cam panelde görünmüyor. Metal panelin olduğu bölümden ulaşılabilen bu bölge, aynı zamanda kablolamaya imkan tanıyan çeşitli kablo yuvalarını da üzerinde taşıyor. Dolayısı ile kurulum tarafında da kasa kullanıcı dostu bir tasarım ile geliyor. SDD yuvaları ise ekran kartının hemen altında zeminde konumlanacak şekilde ayarlanmış. Böylelikle kasanın içi çok daha zengin görünebiliyor.

Sharkoon TG6 RGB, genel tasarım hatlarında bu özellikleri sunuyor. Peki RGB adındaki kasanın aydınlatmaları nerede derseniz tabii ki fanları işaret etmemiz gerekir. Sharkoon TG6 RGB, bu kasa için oldukça geniş bir fan desteği sunuyor. Standart kutu içerisinde egzoz fanı dahili olarak geliyor. Ancak dilerseniz ön bölüme bu fandan üç adet daha ekletebilmeniz mümkün. Bizim elimizdeki modelde hem egzoz tarafında hem de ön panelde fanlar mevcut. Yani toplamda dört adet fana sahip bir modeli inceliyoruz.

Fanların özelliklerine bir sonraki başlıkta değineceğiz ancak tasarıma girdiği için RGB yönünden bahsedelim. Sharkoon, bu kasada kendisine ait RGB fanlar kullanmış. Fanlar, tüm fanı aydınlatan türden değil, daha yumuşak ışık saçan ve fanları çerçeveleyen bir tasarıma sahip. Ancak görüntüde göze oldukça hoş gelen bu fanlar, Neon efekti yaratıyor ve özelleştirme imkanı sayesinde çok daha şık bir görüntü oluşturuyor.

Teknik Detaylar ve Soğutma Performansı

Sharkoon TG6 RGB’nin tasarım detaylarına yakından baktık. Açık konuşmak gerekirse son derece şık ve göze hitap eden bir tasarım dili kullanan Sharkoon, bu kasa ile beğenimizi kazandı diyebiliriz. Peki teknik tarafta kasa neler yapıyor biraz da bunlara değinelim.

Sharkoon TG6 RGB, anakart tarafında ATX, micro-ATX ve mini-ITX form faktörüne sahip anakartlara tam destek sunabiliyor. Biz, inceleme boyunca ATX anakart kullandık ve bu boyutku anakartla herhangi bir olumsuz senaryo yaşamadık. Zaten bu kasa için ATX formatından başka anakart kullanmak çok da yakışır görünmüyor düşüncesindeyiz.

Öte yandan kasanın iç hacminin genişliği ekran kartı tarafında 40 santimetrelik bir yüksekliğe imkan tanıyor. İşlemci soğutucusunda ise bu yükseklik desteği 16.7 santimetre olarak kaydedilmiş. Dolayısı ile bu boyutların ötesinde donanım kullanırsanız, cam paneli çıkartmak zorunda kalırsınız ki çok da tavsiye ettiğimiz bir durum değil. Ancak bu ölçülerin son derece yeterli olduğunun da altını çizmek isteriz.

Fan tarafına döndüğümüzde tasarım kısmında da söylediğimiz gibi kasa, dahili olarak 4 fanla geliyor. Bu fanlar, 120mm boyutunda. Harici fan desteğine baktığımızda ise ön ve arka fan desteği 120mm ile sınırlı. Bu boyuta uygun olarak sıvı ya da hava soğutmalı fanları kullanabilmeniz mümkün. Üst bölümde ise destek biraz daha geniş, dilerseniz 3 adete kadar 120mm ya da 2 adete kadar 140mm fan ya da radyatör eklemeniz mümkün.

Sharkoon TG6 RGB kasanın hoşumuza giden bir diğer özelliği dahili fan kontrolcüsüne sahip olması. Bu kontrolcü ile 8 adete kadar fanı uyumlu olarak çalıştırabiliyorsunuz ve aynı zamanda RGB senkronizasyonunu da başarılı bir şekilde sağlayabiliyorsunuz. Harici anakart bağlantı headerine sahipseniz, kontrolcü yardımı ile yazılım kullanarak bu özelleştirmeleri de yapabilmeniz mümkün. Manuel tarafta ise destekli fanlarda 20 moda kadar RGB efekti mevcut.

Genişleme yuvalarına baktığımızda arka panelde 7 bölüm ayrılmış. Zaten bunların iki ya da üçü ekran kartına gidiyor ancak kalan yuvalara harici ekleme yapabilmeniz mümkün. HDD tarafında 3 adet, SSD tarafında ise 4 adet yuva görmekteyiz. Arka tarafta ise kablolama için gereken klips yuvaları ve kanallar mevcut.

Teknik tarafta son detayımız USB girişleri. Bu alanda taktirle karşıladığımız Sharkoon, kasaya 4 adet USB bağlantı yuvası eklemiş. Üst bölümde sıralanan bu yuvaların ikisi USB 3.0 diğer ikisi ise USB 2.0 sürümüne sahip. Ayrıca mikrofon ve kulaklık girişine ek olarak Reset düğmesi de kasaya dahil edilmiş.

Sharkoon TG6 RGB’nin değineceğimiz son noktası soğutma performansı. Yaptığımız testlerde sadece dahili fanlar kullanarak sistemi yoran uygulama ve oyunlar çalıştırdık. Isıyı arttırdık ve soğutma sürecini takip ettik. Bu alanda Sharkoon, hava sürkülasyonu tarafında oldukça başarılı sonuçlar üretti. İç bölümde ısının kalıcı olmadığını ve yükselmediğini gözlemledik. Ancak bu performansın ön panelin mesh olması halinde çok daha iyi olacağından da kuşkumuz yok. Ancak mevcut halde de soğutmanın son derece başarılı olduğunun altınız çizmeliyiz.

Hocanın Yorumu

Sharkoon TG6 RGB kasanın incelemesini tamamladık ve son yoruma geldik. Sharkoon, kasa tarafında gerçekten başarılı modellere imza atmış bir firma ve çizgisini bu yeni modeli ile korumaya devam etmiş. PC Hocası olarak bu kasanın tasarımını, fanlarını ve fiyat etiketini oldukça beğendik. Olumsuz olarak kablolama tarafının biraz daha geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Fiyat tarafında olumlu yaklaştık dedik peki bu ürünün fiyatı nedir diyecek olursanız güncel e-ticaret sitelerinde 650 TL ile 700 TL arasında değişen bir fiyat etiketi görüyoruz. Rakiplere kıyasla tasarım ve teknik desteğin yanında bu fiyatın oldukça rekabetçi olduğunu söylememiz gerekiyor zira bu kasa üst sınıf kasalarla yarışabilecek fiyat/performans kasalarından biri olmuş.

Dolayısı ile yakın zamanda kasa alacaksanız, Sharkoon TG6 RGB modeline göz atmanızı öneririz. PC Hocası olarak bu kasaya fiyat/performans ve tasarım ödüllerini uygun gördük. İnceleme videomuza yazının başından ulaşabilirsiniz. Yeni bir incelemede görüşmek üzere!

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/sharkoon-tg6-rgb-kasa-incelemesi-88615/ linkinden 29.07.2021 23:07:00 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

2 Yorum

  • Çok teşekkür ederim. İlk önce şüphelerim vardı bu kasaya şimdi doğru seçim olduğunu biliyorum.

  • Aldım Fırın gibi kasa cıktı. ön panel camı sökünce 12 derece cpu sıcaklığı düşüyor.Ön panelli haliyle %100 cpu fandan dolayı gürültü yapıyor fanlar (Artic Freezer 34 duo)… Ya satıp yenisini alıcam yada MESH çevirmeye çalışıcam.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement