PC HocasıAndroidŞifreleri Çalan Uygulama: InstaAgent

Şifreleri Çalan Uygulama: InstaAgent

   

Geçtiğimiz hafta tespit edilen InstaAgent isimli uygulamanın içerisinde barındırdığı virüs ile birlikte Instagram hesabınıza ait şifrenizi çalarak karşı tarafa ilettiği tespit edildi.

INSTAAGENT NEDİR ?

Instagram profilinize kimlerin baktığını gösteren “InstaAgent” adlı mobil uygulama şimdiye kadar Play Store’da 500 bin indirmeye ulaşırken, App Store’da 150 bin indirmeye ulaştı. Yani toplamda 650 bin kişinin Instagram hesapları ve şifreleri kurda teslim edilmiş durumda.

Siber Güvenlik Uzmanları tarafından tespit edilen virüs sayesinde telefonunuza “izinleri” vererek kurmuş olduğunuz InstaAgent uygulaması şifrelerinizi tespit ederek verilen izinler dahilinde karşı tarafa iletme görevini üstleniyor. Arka planda çalışan bu virüsün normal kullanıcılar tarafından tespit edilmesi neredeyse imkânsız.

Eğer hala bu haberi bir yerlerde okumamış veya görmemiş iseniz uygulamayı acilen kaldırıp, Instagram hesabınızın şifresini değiştirmenizi önermekteyiz.

instaagent

APP STORE VE PLAY STORE’DAN KALDIRILDI

Şuanda App Store ve Google Play Store’dan kaldırılan InstaAgent uygulamasının kullanıcılara vermiş olduğu zararın tablosu henüz açıklanmadı. Hem Android hem de iOS uyumlu olarak çalışan bu uygulamanın derhal silinmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki resimde de görmüş olduğunuz üzere InstaAgent uygulaması Google Play Store’da bulunmuyor. Ancak aşağıda bulunan uygulamaların da aynı şekilde zararlı olabileceğinin altını çizelim. Genellikle third-party olan bu uygulamalar kişilerden “yükle” butonuna basıldığında “Bu uygulama aşağıdaki izinleri istiyor” şeklinde yönlendirme yapmaktadır.

12239499_10206732409782286_5618996960544674110_n

UYGULAMA YÜKLERKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

İstenilen izinler arasında eğer aşağıdakiler tarafınızdan talep ediliyorsa lütfen o uygulamaları yüklememeye özen gösterin.

*Verilerinize erişme ( okuma-değiştirme )

*Fotoğraflarınıza erişme ( Gizli fotoğraflarınız veya kimsenin görmesini istemediğiniz resimlerinize erişebilirler.)

* Çağrı bilgilerini öğrenme ( Kullanmış olduğunuz hat üzerinden veri kaybı ve kontör kaybı yaşanabilir. )

* Kişi listesine erişme ( Rehberinizdeki kişilerin telefon numarasını ve listesini çekebilir )

* Kimlik Bilgileri ( Kimlik bilgilerinize erişerek sizi istemediğiniz yerlere üye yapabilirler.)

Uygulamaları yüklerken genellikle “Bu uygulama herhangi özel bir izin gerektirmiyor.” veya “Konum, Cihaz Bilgileri” gibi izinleri vermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğumuz izinleri vermeniz direkt olarak “kurdu kuzuya emanet etme” anlamına gelmektedir.

insta-agent

TEHLİKENİN %70’İ ÜCRETSİZ UYGULAMALARDA

Genellikle “Ücretsiz” olarak indirilmeye izin verilen uygulamaları yüklerken bir kez daha düşünmenizi PC Hocası olarak şiddetle tavsiye etmekteyiz. Her ne kadar indirmek istediğiniz uygulamanın yapımcısını tanımadığınız gibi, karşı tarafında bilgilerinize erişerek sizden izinsiz işlemler yapabilmesini de bir o kadar istemeyiz.

Ücretli uygulamalarda ise Google Play Store güvenliğinden geçerek kişilerin hizmetine sunulmaktadır. Zaten dikkat edecek olursanız ücretli uygulamaların çoğunluğu yapımcı firmaları onaylı ve güvenilir olarak barındırılmaktadırlar.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/sifreleri-calan-uygulama-instaagent-833/ linkinden 27.05.2022 20:05:29 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • Bende de bu bela yüklüydü şifrelerimi değiştirdim ama sorun olmaz inşallah. Hatta bir de Instaagent 2 diye değişik versiyonu vardı yükledim ama çalışmayınca kaldırdım hemen.

  • Takipçi analizi adı altında uygulama indirdim fakat uygulama beni dışarıya attı açılmadı ve şifremi falan hemen girdikten sonra instagram adresim elimden gitti şu anda instagram kullanıcısı olarak görünüyorum ismim fotoğrafım hicbir şeyim gözükmüyor akis yenilemedi diyip beyaz bir sayfa olarak önüme geliyor gitti insagramim numaram e postam herşeyim olmasına rağmen alamıyorum hesabim kapalı gibi gözüküyor ne yapabilirim nolur yardımcı olun

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial