reklam
Ana SayfaHaberlerSpaceX’in Starlink Uyduları Önümüzdeki Hafta Uzaya Gönderilecek

SpaceX’in Starlink Uyduları Önümüzdeki Hafta Uzaya Gönderilecek

SpaceX’in Starlink uyduları sayesinde yüksek hızlı internet sağlama projesinin ilk adımı önümüzdeki hafta atılıyor. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, önümüzdeki hafta onlarca Starlink uyduları yörüngeye yerleştirileceğini belirtti. Gönderilen bu uydular sadece test amaçlı olup henüz hizmet vermeye başlamayacak.

Önümüzdeki hafta fırlatılacak olan uyduların Starlink projesinin bir ağının olmadığını belirten Shotwell, bu projeye gerçek anlamda başlamadan önce test etmeleri gerektiğini söyledi. Test uydularında, uydular arası iletişimi sağlayan intersatellite bağlantıları olmayacak.

SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, “Bu uydularda elde edeceğimiz sonuçlara göre gelecek planlarımız şekillenecek. İnternet hizmeti sağlayacak olan asıl uyduları ise önümüzde aylarda fırlatmaya başlayacağız.” şeklinde konuştu.

SpaceX Starship SN4 prototipi, SN3'ün başarısızlığından ardından SN4 bir araya geliyor

10 Milyar Dolar Bütçe Ayrıldı

SpaceX’in dünya yörüngesinden yüksek hızlı internet projesini test etmeye önümüzdeki hafta fırlatıldıktan sonra başlanacak. 10 milyar dolar bütçe ayrılan bu proje 2020-2021 yıllarında tamamen faaliyete geçeceği belirtildi. SpaceX’in asıl amacı 2024 yılına kadar dünya yörüngesine binden fazla starlink uydusunu yerleştirmek. 

Starlink uydularının 15 milisaniye gibi düşük gecikme değerlerini 550 kilometrelik bir yüksekliğe yerleştirilerek alınacağı bildirildi. Yaklaşık 1600 adet uydu 550 kilometre mesafeye diğerleri ise onun çok daha yukarısına konumlandırılacak.

Etiketler