Spam Çağrılar 2018’de Dünya Çapında %300 Arttı!

Arayan kimliği hizmeti olan Truecaller'ın bu yıl için yayınladığı bir raporuna göre ,  spam aramaları dünya çapında yüzde 300 büyüdüğünü belirtti . Ancak, bu rakam genel olarak büyümeye devam ederken, bazı ülkeler ABD ve Türkiye de dahil olmak üzere hafif bir düşüş kaydettiği görülmekte. Raporda Türkiye geçen yıla göre spam çağrıların düşüş gösterdiği görülmekte. Bazı ülkelerde ise %80 e varan artış yaşanmış.

 

Breziyla ve Hindistan En çok Spam Çağrı Yapılan Ülke

Rapora göre, ABD bir yıl içinde en çok suistimale bulaşmış 2. ülkeden bir yıl içinde 8'e düştü. Truecaller kullanıcıları, 2017'de 21'den aşağıya doğru yaklaşık 17 çağrı aldılar. Rapora göre, çağrıların büyük çoğunluğu sigorta veya borç tahsilatı ile ilgili olduğunu iddia etti.Listede şok edici bir şekilde Brezilya, dünya çapında en çok istenmeyen ülke olarak Hindistan'ı devraldı ve ortalama Truecaller kullanıcısı ayda 37,5 spam çağrı aldı. Bu, Brezilya’nın bir yıl içinde% 81’lik bir spam artışı olduğunu görülüyor.

En Çok Spam Yapılan Konular

Ayırca raporunda Truecaller uygulamasının 2018'de, kullanıcılarının 17.7 milyar spam çağrıyı engellemesine ve tanımlamasına yardımcı olduğunu belirtti. Kullanıcılar için genel olarak 74,1 milyar çağrıyı belirlememize yardımcı olmuş. En çok spam yapılan konular ise finansal hizmetler, borç tahsildarları ve sigortayla ilgili konulardan gelen tele-pazarlama çağrıları olduğu belirtilmiş.

İlgili Etiketler