PC HocasıDonanımSteam Machine Nedir ? Fiyatı ?

Steam Machine Nedir ? Fiyatı ?

   

Steam Machine nedir ? oyun severler için çıkacak bir oyun konsolu portalı diyebiliriz. Oyun konsolu portalı diyoruz çünkü Steam Machine olarak anılacak konsollar çeşitli firmalar tarafından değişik özellik ve tasarımlarda piyasaya sürülecek. Bu tasarım ve özelliklerin ana hatları Amerikalı oyun üreticisi ve digital oyun dağıtıcısı Valve Coorporation (Half-Life, Portal) tarafından çiziliyor.

capsule_616x353

Steam Machine oyun konsolları kaynak kodu açık olan Linux tabanlı SteamOS işletim sistemi ile çalışacaklar ve PC’ler gibi kullanıcılar tarafından istedikleri gibi aktüellenip parçaları değiştirilebilecek. Bu açıdan baktığınızda tamamiyle kapalı kutu olan Microsoft 360 veyahut Playstation gibi platformlardan oldukça farklı bir oyun konsolu nesli ile karşı karşıyayız. Makinelerin kullanacağı SteamOS fiyatsız olarak PC’nize yükleyip kullanabileceğiniz bir işletim sistemi.

Steam aslında Valve Coorporation’ın geliştirdiği ve uzun müddettir Microsoft Windows üzerinde çalışan oyunların yüklendiği bir sanal mağaza. Burada 3. parti şirketler tarafından geliştirilen oyunları alabiliyorsunuz ve Microsoft platformu için sanal ortamda alınan oyunların yüzde 75’i Steam üzerinden satın alınıyor.

steamos2
Valve Coorporation uzun müddettir hem Microsoft’un hem de Apple’ın işletim sistemi kısıtlamalarından yakıntıcı. Fakat son darbe muhtemelen Valve’in “PC kullanıcıları için bir yıkım” olarak nitelendirdikleri 2012 sürümlü Windows 8 İşletim Sistemi oldu. O tarihten sonra Valve’in donanım imalatı işine gireceği dedikodusu hızla dağıldı ve 2012 nihayetinde Valve bir oyun konsolu donanımı üretmeyi düşündüklerini izah etti.

Diğer oyun konsollarının aksine Steam Machine’in belli bir donanım spesifikasyonu yok. Bunun yerine SteamOS ve bu platformda çalışan oyunları çalıştırmak için ihtiyaç duyulan asgari özellikler var. Çeşitli firmalar tarafından üretilen Steam Machine makineleri değişik özellik ve tasarımlarda olacak. Kullanıcılar da bu makineleri diledikleri gibi modifiye edebilecekler.

Valve 2013 nihayetinde 300 bahtlı Steam kullanıcısına prototip makineler gönderdi. Donanımları söküp takma ve onarma üzerine uzmanlaşmış iFixIt bu prototiplerden birini sökmüş ve standart parçalardan oluşan bu aleti kolayca söküp geri takmış. iFixIt’in eline geçen makinedeki parçaların piyasa değeri toplamda 1,300 USD.

Şayet içindeki parçaların toplam ücreti tanesi 1,000 USD üzerinde bir makine mananına geliyorsa Steam Machine’in PS4 ve Microsoft XBox One’a karşı büyük bir dezavantajı olacak: Ücreti! Piyasada PS4 ve XBox One 500 USD civarına satılıyor zira. Tabii ki bu makineler prototip ve 2014 başında piyasaya sürülecek makinelerden değişik olabilirler.

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/steam-machine-nedir-fiyati-895/ linkinden 28.05.2022 01:05:27 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial