Cumartesi, Nisan 13, 2024

Steam, Yapay Zeka Kararını Açıkladı

Paylaş

silkroad gaminggentr

Artık yapay zeka her alanda karşımıza çıkıyor. Özellikle dijital dünyada, yapay zekanın birçok kola entegre olduğunu görüyoruz. Oyun dünyası da bunlardan biri. Oyun geliştirme süreçlerinde de yapay zeka doğrudan aktif bir şekilde kullanılıyor.

Yapay zekanın giderek oyun geliştiricileri için de önemi artarken, sektörün en büyüklerinden biri olan Steam bu konuda beklenmedik çıkışlarla gündeme geldi. Zira birkaç oyun, yapay zeka kullanıldığı gerekçesiyle engellendi. Steam, yapay zeka kullanılan oyunlara karşı duruyor şeklinde algı oluşmasına da neden olan gelişmelerden sonra, konu hakkında Steam cephesinden de açıklama geldi.

Valve, Yapay Zekaya Karşı Olmadıklarını Açıkladı

Yapay zeka destekli olan birkaç oyunun engellenmesinden sonra ortaya çıkan tartışmalara son vermek isteyen Valve, sözcü Kaci Aitchison Boyle aracılığıyla bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada firmanın yapay zekaya karşı olmadığı ve oyunlarda yapay zeka kullanımının da heyecan verici olduğu vurgusu öne çıkıyor. Buna karşın yapay zeka teknolojilerinin telif haklarını ihlal edemeyeceği ve uygun ticari lisanslara sahip olması gerektiği de belirtiliyor.

Steam

Yani bu da demek oluyor ki Valve, telif haklarını ihlal eden yapay zeka içeriklerine sahip olan oyunları yayınlamayacak ve bu konuda duruşunu devam ettirecek.

Yapay zeka ile telif hakkı ihlalleri konusunun ise daha uzun süre gündeme geleceğini düşünüyoruz. Sadece oyun dünyasında değil, daha birçok alanda yapay zekanın bir hayli etkili bir biçimde kullanıldığını düşünecek olursak, Valve benzeri adımların daha birçok platform için de sunulduğunu görebiliriz.

Oğulcan Özsezgi
Oğulcan Özsezgi
Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler