PC HocasıTeknolojiTeknoloji Dünyasında Ekosistem Nedir, Neye Denir?

Teknoloji Dünyasında Ekosistem Nedir, Neye Denir?

 

Teknoloji dünyası ilerledikçe hayatımıza bir ekosistem kelimesi girdi. Örneğin bir arkadaş ortamında ya da bir etkinlikte muhabbet ederken mutlaka şu lafı duymuşsunuzdur; “Abi Apple ekosistemi bir harika ya” peki bu ekosistem ekosistem diye bağırdığımız sistem nedir? Bilgisayara mı benziyor? İçerisinde RTX 1080 Ti mı var kardeşim?

Artık teknoloji devleri yalnızca tek bir ürün üretmiyor, eskiden kulaklık konusunda profesyonel bir marka, kamera konusunda tek bir marka, lens konusunda tek bir marka falan vardı ama artık devir değişti. Devir artık hepsini yapabilme devri. Apple yalnızca Macbook ve iPhone değil artık bir çok şeyi kendisi üretiyor ki bu listeye işlemcilerde girdi.

Ekosistem tanımı

Ekosistem, birbiri ile doğru ve kusursuz bağlantı halinde olan bir teknoloji alanına denir. Örnek vermem gerekirse diyelim ki bir Apple mağazasına girdiniz ve bu mağazadan; Apple Watch, Apple AirPods Pro, Macbook Pro, iPhone 11 Pro Max ve HomePod alıp çıktınız, eve geldiniz ve bunları tek tek kurdunuz.

Artık bunlar kendi aralarında kesintisiz ve sorunsuz iletişim kurmaya başladıklarında bir Apple ekosistemi oluşturmuş olacaklar ve siz artık Macbook’unuz üzerinde dinlediğiniz müziği HomePod üzerinde dinleyip yatağa uzanmak istediğinizde yalnızca tek bir dokunuş yapmanız yeterli olacak.

Artık ekosistem çağındayız

Artık Apple değil, Huawei ve Samsung’ta kendi ekosistemlerini yaratmaya çalışıyorlar, tabi kendileri de bu ekosistemi geliştirirken kendi yazılımlarını üretirlerse daha kusuruz bir ekosistem haline gelecekler.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/teknoloji-dunyasinda-ekosistem-nedir-neye-denir-88044/ linkinden 31.07.2021 22:07:46 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement