reklam
PC HocasıHaberlerTikTok, Instagram benzeri profil tasarımlarını test ediyor

TikTok, Instagram benzeri profil tasarımlarını test ediyor

TikTok, Instagram‘a oldukça benzeyen kullanıcı profili tasarımını test ediyor. Yeni profil avatarları ve takip sayısı kaydırılabiliyor. Kullanıcı biyografilerine daha fazla önem verilmiş gibi gözüküyor. Yeni tasarım ilk olarak New York Times muhabiri Taylor Lorenz tarafından farkedildi.

Bir TikTok sözcüsü şirketin yeni tasarımı test ettiğini doğruladı. Sözcü: “Her zaman TikTok‘ta kullanıcı deneyimini iyileştirmenin yollarını arıyoruz. Şu anda kullanıcılara profillerini kişiselleştirmek ve onlarla etkileşime geçmek ve daha fazla yol sunmak için profil tasarımlarını ve işlevlerini test ediyoruz.”

TikTok‘un Instagram’ın kullanıcı arayüzünü kopyalaması yeni bir taktik olsa gerek. Çünkü, sürekli olarak rakiplerinden fikir ve özellik ödünç alıyorlar. Instagram‘ın ise kopyalamaya yabancı değil; Instagram Hikayeleri, Snapchat’ın geçici içerik modelini kendi bünyesine ekleyerek geliştirmişti.

TikTok Kasım ayında 1,5 milyar indirilme oranı ile 2019’da en çok indirilen üçüncü oyun dışı uygulama olmuştu. Bu indirme oranı ile dördüncü ve beşinci sırada yer alan Facebook ve Instagram‘ı geride bırakmıştı. Hızlı büyüyen uygulama açıkça Facebook’un radarında; Facebook, şu anda Brezilya’da Reels adlı bir video düzenleme aracını test ediyor. Reels de TikTok gibi diğer videolardan ses ödünç alma gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), TikTok'a Katıldı!

Eğer TikTok, Instagram benzeri profil tasarımını tüm kullanıcılarına erişime açarsa, diğer sosyal ağlar da tamamen benzer bir deneyim vermeye başlayabilir. Özellikle Instagram, TikTok‘un en tutulan özelliklerini kendi bünyesine katabilirse.

“Görünüşe göre TikTok, kullanıcı profillerini neredeyse tamamen Instagram’a benzeyecek şekilde tasarlıyor (yeni tasarım vs eski tasarım)”

 

Etiketler