Tim Cook Açıkladı: Kabul Ediyorum iPhone Pahalı

Hindistan'da bir geziye katılan Apple'ın CEO'su Tim Cook, burada gerçekleştirilen etkinlikte açıklamalar yaptı. iPhone fiyatlarının pahalı olduğunu kabul eden Cook, fiyatların daha uygun hale getirileceğini söyledi.

iPhone Uygun Fiyatlı Akıllı Telefon Değil

Bu terimi yoldan geçen 100 kişiye sorsak hepsi aynı cevabı verecektir. Bu durumu Apple'da çok iyi bildiği için, Hindistan'da gerçekleştirilen söyleyişide zor bir yerden soru geldi. NDTV'ye konuk olan Tim Cook, iPhone'u pahalı hale getiren fiyatlandırma sorunu ve detaylarını açıkladı.

Hindistan'da Apple'ın iPhone başına kar miktarının Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan iPhone'lardan daha az olduğunu söyledi. Ayrıca önümüzdeki serilerde belli pazarlardaki iPhone fiyatlarının fazla olması sorununa bir çözüm üreteceklerinin sözünü verdi.

tim-cook-india
İndirim Yapılırken Kalite Düşmeyecek

Tim Cook söyleyişide iPhone fiyatlarının düşürüleceği sözünü verse de akıllara "acaba fiyat düşerken kalite de düşer mi ?" sorusunu getirdi. Ancak Tim Cook bu konuda da net bir yanıt vererek kaliteden ödün verilmeyeceğini ve "ne ise o" şekilde üretileceğini söyledi.

Söyleyişinin sonlarına doğru fiyatların uçuk olmasını gümrük ve vergi masraflarına bağlarken, Apple'ın satmış olduğu her cihazdan büyük kar elde ettiğini hepimiz biliyoruz. Örnek vermek gerekirse iPhone 6S modeli 236 dolara üretilirken, ülkemizde satış fiyatı 3199 TL ve civarlarını buluyor.

❱❱ 236 dolar TL olarak 693 TL'ye tekabül ediyor. Burada kısa bir matematik hesabı yapacak olursak;

❱❱ 3199 TL - 693 TL = 2506 TL, bu paranın 800 TL'si vergi ve gümrük masrafı olduğunu varsayarsak geriye kalan 1706 TL Apple'ın kasasına direkt olarak girmiş oluyor. Tim Cook verilen bu sözlerin üzerine gidip 10 dolarlık bir indirim yaparsa isyan çıkar, demedi demeyin.