Trump Yönetimi, DJI ve SMIC’e Ticaret Yasağı Getirdi!

  Google News

Reuters’e göre Donald Trump’ın Ticaret Departmanı, çok sayıda Çinli şirketi engellenen şirket listesine ekledi, bu da Amerika Birleşik Devletleri şirketlerinin artık açık izin olmadan bu firmalara ihracat yapamayacağı anlamına geliyor. Listeye eklenen en büyük isimler drone şirketi DJI ve Çin’in en büyük chip üreticisi SMIC oldu.

DJI, Çin’in “Sincan ve diğer yerlerdeki vatandaşlarını baskı altına almak için her yerde bulunan gözetimi” kullandığını söyleyerek “Çin’de geniş çaplı insan hakları ihlallerini taciz edici genetik toplama ve analiz veya yüksek teknoloji gözetimi yoluyla sağlamakla” suçlandı.

Ayrıca DJI ve diğerlerini “ABD dış politika çıkarlarına aykırı olarak dünyadaki baskıcı rejimlere yardım eden ürünlerin Çin tarafından ihraç edilmesini kolaylaştırmakla” suçladılar.

Huawei’nin yasağına benziyor

Huawei’nin akıllı telefonlarına ve ağ teknolojisine uygulanan benzer bir yasak, hem işlemciler gibi donanımlar, Android işletim sistemi gibi yazılımlar hem de fikri mülkiyetin şirkete satışı yasaklanarak Çin dışındaki akıllı telefon şirketine neredeyse ölümcül bir darbe indirdi. Huawei bu nedenle kısa süre önce düşük maliyetli Honor markasını sattı.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video