Turkcell Ensar Vakfı Vakası İçin Kamuoyu Açıklaması Yaptı

Geçtiğimiz günlerde Ensar Vakfı'nda yaşanan çocuk istismarı olaylarından sonra patlamalar yaşanmış ve ucu Turkcell'e kadar dokunmuştu hatırlayacak olursanız. Turkcell'in de bu konuda çeşitli bir çok vakıfa yaptığı desteğin yadırgandığı olaylara istisnaden Turkcell kamuoyu açıklaması yaptı.

Olaylar Nasıl Gelişti ?

Karaman'da gerçekleşen taciz olayında Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ile Menzuplar Derneği'ne (KAİMDER) yakın kişiler tarafından kiralanmış olan evlerde öğretmenlik yaptığı belirtilen kişinin, toplamda 45 erkek çocuğunu cinsel yönden istismar ettiği iddialar arasındaydı.

Bu çocuklardan 8'inin ailesi şikayetçi olunca, doktor raporu alınarak istismar belgelenmiş ve 54 yaşındaki öğretmen tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

"Peki tüm bu konular ile Turkcell'in bağlantısı nedir ?" diye soracak olursanız, Turkcell gerçekleştirmiş olduğu sponsorluklarında "Ensar Vakfı" da yer aldığı için bir çok haber sitesinde "Turkcell Özgür Kızı Unuttu" başlıklarına yer verildi. Turkcell'den beklenen açıklama ise az önce resmi olarak duyuruldu.

ensar-vakfi-turkcell
Turkcell'den Kamuoyuna Açıklama

Türkiye’nin Turkcell’i olarak, bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızın eğitimini desteklemek amacıyla bugüne kadar çok sayıda projeye imza attık.

Onbinlerce gencimize umut ışığı olan, geleceğe daha güvenle yürümelerini sağlayan Kardelenler, Van İçin Türkiye Kumbarası, Engelsiz Eğitim, Gönül Köprüsü gibi projeler, milyonlarca insanımızın da takdirini ve gönlünü kazanmıştır. Tüm bu projelerle 16 yıl boyunca kesintisiz olarak 100 binin üzerinde eğitim bursu sağladık.

Saygıdeğer kamuoyumuzun bilmesini isteriz ki, doğrudan öğrencilerimize giden burslarla, biz herhangi bir vakfı, derneği veya sivil toplum kuruluşunu değil, öğrencilerimizin eğitimini destekliyoruz.

Son günlerde açığa çıkan olaylar, toplumumuzu olduğu gibi bizi de üzmüştür. Sorumluların gereken cezaları almaları bizim de en kuvvetli dileğimizdir.

Bununla birlikte, ülkemizin geleceğinin garantisi olan gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Sonuç

Buradan çıkartılabilecek iki adet sonuç var. Birincisi bu konuda Turkcell'in bir suçu bulunmamasına rağmen Ensar Vakfı'nda patlayan bu olaylardan medyadaki bir çok gazete ve sitenin "iğrenç" oyunlarına getirilmeye çalışılması.

Bir diğer sonuç ise böyle vakıflara emanet edilen çocukların nasıl olur da bu şekilde istismar edilebildikleri soruları akıllarda uçuşuyor. Açıkçası bu şekilde yapılan çirkin saldırıları şiddetle kınadığımız gibi, Turkcell'in sadece "sponsor" olduğu için bu suçlamalara ortak edilmesi hiç yakışır bir şey değil.

Ülkemizdeki bazı gazete ve haber sitelerinin yaptığı iğrenç haberlere istisnaden "kesinlikle" kapattırılması gerektiğini düşünüyorum.

İlgili Etiketler