Türkiye siber saldırılara karşı hacker ekibi için düğmeye basıldı

Dönem dönem gerçekleştirilen siber saldırılar ülkemizde tahmin edilenden çok daha fazla zararlara yol açtığı gibi, BTK bu konuda harekete geçerek Türk gençlerden oluşan White Hacker ekibi kurmaya hazırlanıyor. Bu ekip için başvurular başladığı gibi, maaşlar konusunda da ufak açıklamalar mevcut.

Dünyanın pek çok yerinde yaşanan siber saldırıların önüne geçilebilecek henüz kesin bir çözüm bulunamadı. Ülkemiz de ciddi anlamda siber saldırılara maruz kaldığı için bu konuda önlem almaya kararlı. BTK tarafından oluşturulacak yeni ekip, hack faaliyetleri gösteren kişi ve kişiler için önleyici rol üstlenecek.

White Hacker kavramını bilmeyenler için ufak bir açıklama yapalım; White Hacker'lar tabiri caizse iyi niyetli ve bu yönde çalışmalar yapan kişilerdir. Yani sitelerin güvenlik açıklarını bulup kapatan, açıkların kapatılması için ilgili birimlere bilgi veren, zararlı çalışmalar yapan kişilere karşı önlem alan kişilerdir.


Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta Akbank'a düzenlenen siber saldırı sonucunda 5 milyon dolardan fazla nakit para SWIFT yöntemi ile yurtdışına transfer edilmişti. Bu ve bunun gibi pek çok saldırı gelmeye devam ettiği gibi, hedefler konusunda çalışmalarda da gelişmeler var. Genç bilişim uzmanları başta olmak üzere White hacker (beyaz hacker) adı verilen ekip oluşturularak bu çalışmalarda rol verilecek. Maaşlar konusunda net bir bilgi olmamakla beraber minimum 5 bin TL ile maksimum 12 bin TL arasında olacağı söyleniyor.

Başvuru yapacak kişiler için siber güvenlik tarafında yazılım bilmesi, sitelerin açıklarını bulabilecek deneyimlere sahip olması, varsa daha önceden referansları ve yaptığı çalışmalar da başvuru için fayda gösterecek. BTK tarafından oluşturulan bu siber güvenlik ekibine dahil olmak üzerseniz [email protected] adresine kendinizi tanıtan, CV'nizin yer aldığı ve çalışmalarınızın bulunduğu bir mail gönderebilirsiniz.

Resmi başvuru linki ve detaylı başvuru tarihi konusunda henüz bir gelişme yok. Ayrıca bu kadronun kaç kişiden oluşacağı da henüz netleşmedi. Ancak BTK Başkanı Ömer Faruk Sayan'ın yapmış olduğu açıklamada başvuruyu gerçekleştiren kişilere hızlı dönüş yapılacağının da mesajı verildi. Eğer siz de bu konuda kendinize güveniyorsanız mail yolu ile başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz.