65 nanometre

Ülkemizde 65 nanometre Çip Üretimi Başlıyor! Hangi Çipler Üretilecek?

  Google News

Pandeminin etkisiyle beraber küresel anlamda bir çip sıkıntısı ortaya çıktı. Tedarik zinciri kırıldı ve sonucunda da birçok alanda stok sıkıntıları yaşandı. Küresel anlamda çip üretimine bağlı stok sorunları hala gündemdeyken bu alana ciddi yatırımlar da yapılmaya devam ediyor. En son ülkemizde bu alanda yeni bir adım atıldığını gördük. Çok kısa bir süre önce TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde Çip Üretim Tesisi Yatırımı için açılış töreni gerçekleştirildi.

Tören sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişkin belli başlı açıklamalarda da bulundu. Açıklamalarda ne zaman çip üretiminin başlayacağı konusunda da bilgilere yer verildi.

Türkiye’de Çip Üretimi Başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamalarına göre, yeni tesis ile beraber 65 nanometre çiplerin üretilmesi sağlanacak. Zaten mevcut olan kapasitede ülkemizde 250 nanometre seviyesinde çip üretim yetkinliğinin olduğu biliniyor. Atılan bu adımla beraber 65 nanometre çip üretimi gerçekleştirilecek.

Yeni çiplerin savunma sanayii, sensör üretimleri ve sağlık alanı gibi alanlarda aktif olarak kullanılması bekleniyor. Söz konusu çiplerin üretimi için büyük bir ortaklığa da imza atıldığını belirtelim.

65 nanometre

TÜBİTAK BİLGEM ve Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi arasında yapılan işbirliği ile hayata geçirilen projede, üretim hattının kurulması için gerekli olan 30 milyon dolarlık makine ve ekipmanların, Katar Hamad Üniversitesi tarafından sağlanacağı belirtildi.

65 nanometre

Bu süreçte TÜBİTAK ise çip üretim tesisinde temiz odaların kurulması ve makinelerin getirilip kurulması noktasında devreye girecek. Ayrıca tesislerde sadece 65 nanometre çip üretiminin yapılmayacağı, bunun yanında yarı iletken çipler için AR-GE çalışmalarının da devam edeceği belirtilmiş durumda.

65 nanometre

Yani bir yandan üretim yapılırken bir yandan ise yeni teknolojiler için de çalışmalar yapılacak. Katar iş birliği ile hazırlanan üretim bandında üretimin ise 12 ay içinde başlayacağı da belirtildi. Yani bir nevi geri sayım başlamış oldu.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

2 Yorum

    • senin cenah şimdiye kadar bunu bile yapmadı ülkesi için ya da sen ne yapıyon ülken için emin ol 2 nm üretilsin bu sefer de telinin rengini eleştirir bu at gözlüklü ideolojistler.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video