PC HocasıHaberlerUzun Menzilli Yerli ve Milli Füze Sistemi İçin Düğmeye Basıldı

Uzun Menzilli Yerli ve Milli Füze Sistemi İçin Düğmeye Basıldı

 

Türkiye’nin son zamanlarda savunma ve silah sanayisine yaptığı yatırımlar dünya basınında da konuşulurken, yeni milli füze sistemi için çalışmaların başlatıldığı haberi Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir tarafından verildi.

UZUN MENZİLLİ MİLLİ FÜZE SİSTEMİ

İsmail Demir‘in bugün yaptığı açıklamalar doğrultusunda uzun menzilli milli füze sistemini yapabileceğini söylediği gibi, ihalede teklif verenler de dahil işbirliği imkanlarının değerlendirme aşamalarında olduğu söyleniyor.

Yeni uzun menzilli füze projesinin toplamda değeri 3.4 milyar dolar değerinde olduğu gibi, anlaşmaya en yakın olan firmalardan birisinin Çin kökenli olduğu belirtiliyor.  Uzun süredir devam eden görüşmelerden sonra Kasım ayında görüşmelerin sonlandırıldığı ve milli füze üretimi için başlatılacağı söyleniyor. Ancak bu projenin hayata geçebilmesi için minimum 5 yıl gibi bir sürenin gerektiği söyleniyor.

ismail-demir
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir‘in bir kanala yaptığı açıklamalarda ise: “Uzun menzilli milli füze projesi raftan kalkmadı. Çin ile uzun uzun konuyu görüşerek geldiğimiz noktada ülkemizin ihtiyaçları tekrardan değerlendirildi. Bizler bunu milli olarak yapabiliriz dedik ancak bu arada ihalede teklif verenler dahil olmak üzere teknolojik destek alabileceğimiz işbirliği imkanlarını değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Gerçekleştirilmesi beklenen uzun menzilli füze projesinde Çin’in yanı sıra Fransa – İtalya ortaklığını Eurosam sağlarken, Patriot füze savunma sistemini üreten Raytheon ve Rusya arasında devam ediyordu. Açıkçası yerli füze sisteminin detaylarının yakın zamanda açıklanması beklenirken, bir gurur tablosunu daha kısa süre içerisinde tamamlarız inşallah.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/uzun-menzilli-yerli-ve-milli-fuze-sistemi-icin-dugmeye-basildi-4580/ linkinden 28.10.2021 20:10:30 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad