Windows 11’de Görev Çubuğu Üste Nasıl Taşınır?

  Google News

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım ve teknoloji devi Microsoft, Windows 11’i ilk tanıttığında, tartışma konularından biri de, görev çubuğunun ekranın üstüne veya kenarlarına taşınamamasıydı, bu özellik son kullanıcının kullanımına/erişmesine kaldırıldı. Lakin farklı yollarla bunu istediğimiz yere taşıyabiliyoruz.

Sebep ne olursa olsun, Windows 11 görev çubuğunu ekranın en üstüne taşımak gerçekten mümkün ve işte nasıl (tabii ki kendi sorumluluğunuzdadır, oluşan herhangi bir yazılımsal/tekniksel sorundan PCH sorumlu değildir) yapacağınız:

  • Regedit’i açın.
  • Computer\HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\StuckRects3‘e gidin
  • Ayarlar değerini açın.
  • Vurgulanan değeri 01 olarak değiştirin
  • Görev Yöneticisi üzerinden Windows Gezginini yeniden başlatın.

Ve işte tamam! Artık Görev Çubuğunuz ekranınızın en üstünde yer edinecek. Eski haline getirmek için yaptığınız değişiklikleri tersine uygulamanız yeterli olacaktır.

Bununla birlikte siz her ne kadar görev çubuğunu üste taşısanızda, işletim sistemi kesinlikle bu görüşe uyarlanmamış durumda ve bildirim merkezi ve diğer öğeler gibi özellikler hala alttan açılmaya devam edecektir. Bununla birlikte diğer öğelerinde nereden açılacağını ayarlamanız gerekir.

Konuyla ilgili aşağıda ki YouTube videosuna göz atabilirsiniz:

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video