Windows Phone Giderek Yok Oluyor

Geçen seneden bugüne kadar sürekli zarar eden ve müşteri kaybı yaşayan Windows Phone cephesinde işler iyi gitmiyor. Microsoft tarafından geliştirilen ve global akıllı telefon pazarında yerini alan işletim sistemi ilk çeyrekte en kötü rakamları gördü.

Windows Phone Nereye Gidiyor ?

Geçen sene %2.6 ile pazar payı bulunan Windows Phone bu sene %0.7 gerileyerek büyük zarara uğradı. Ayrıca bu sene sadece 2.4 milyon Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı telefon satışı gerçekleştirildi. Kullanıcılar şuanda sadece Android ve iOS işletim sistemlerine odaklandığı gibi, Nokia'da hatırlayacağınız üzere inadını kırıp Android akıllı telefon üretimine geçmişti. Microsoft tarafında Windows Phone için işler hiçte iyi gitmiyor diyebiliriz.

Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip olan Lumia akıllı telefonlar da piyasada tutunamadığı için son tutunacak dal da kırılmış oldu. Eski akıllı telefonlardan da desteklerini çekmeye başlayan Microsoft ekibi, BlackBerry serisi ile de dibi gören bir diğer akıllı telefon markası oldu. BlackBerry'de Android'e geçme kararı aldıktan sonra eski işletim sistemi %0.2'lik pazar payı ile son anlarını yaşıyor. Bundan sonraki süreçte artık Windows Phone'a sahip akıllı telefonlar görmek çok zor olacak gibi.

Windows-Phone


Pazarın Lideri Şuanda Android

Bu sene içerisindeki verilere bakıldığında %17.8'lik pazar payından %14.8'e gerileyen iOS'u Android işletim sistemi %84.1 ile fark atarak liderliğini korudu. Şuanda dünya genelinde her 10 akıllı telefondan 8'i Android işletim sistemine sahip durumda. Piyasa uzun bir süre daha bu şekilde gidecek gibi görünüyor.