PC HocasıMobilWindows Phone Giderek Yok Oluyor

Windows Phone Giderek Yok Oluyor

 

Geçen seneden bugüne kadar sürekli zarar eden ve müşteri kaybı yaşayan Windows Phone cephesinde işler iyi gitmiyor. Microsoft tarafından geliştirilen ve global akıllı telefon pazarında yerini alan işletim sistemi ilk çeyrekte en kötü rakamları gördü.

Windows Phone Nereye Gidiyor ?

Geçen sene %2.6 ile pazar payı bulunan Windows Phone bu sene %0.7 gerileyerek büyük zarara uğradı. Ayrıca bu sene sadece 2.4 milyon Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı telefon satışı gerçekleştirildi. Kullanıcılar şuanda sadece Android ve iOS işletim sistemlerine odaklandığı gibi, Nokia‘da hatırlayacağınız üzere inadını kırıp Android akıllı telefon üretimine geçmişti. Microsoft tarafında Windows Phone için işler hiçte iyi gitmiyor diyebiliriz.

Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip olan Lumia akıllı telefonlar da piyasada tutunamadığı için son tutunacak dal da kırılmış oldu. Eski akıllı telefonlardan da desteklerini çekmeye başlayan Microsoft ekibi, BlackBerry serisi ile de dibi gören bir diğer akıllı telefon markası oldu. BlackBerry‘de Android’e geçme kararı aldıktan sonra eski işletim sistemi %0.2’lik pazar payı ile son anlarını yaşıyor. Bundan sonraki süreçte artık Windows Phone’a sahip akıllı telefonlar görmek çok zor olacak gibi.

Windows-Phone


Pazarın Lideri Şuanda Android

Bu sene içerisindeki verilere bakıldığında %17.8‘lik pazar payından %14.8’e gerileyen iOS’u Android işletim sistemi %84.1 ile fark atarak liderliğini korudu. Şuanda dünya genelinde her 10 akıllı telefondan 8’i Android işletim sistemine sahip durumda. Piyasa uzun bir süre daha bu şekilde gidecek gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

6 Yorum

    • Hayır nokia android olarak gelecek Windows mobil pazarda aptal kararlar alıyor sürekli elini çekmesi lazım yada fark yaratacak bir marka getirmesi lazım..

  • Daha dogmadan oluyor.Microsoft sabretmesini bilemedi.Android sanki ne vardı da piyasaya tutundu. Apple ne vardı da zorla ele gecirdi piyasayi.Microsoft eger acimasiz olmasaydin Nokia efsanesi bizi birbirine benzeyen calinmakdan ve markalanmakdan insanlari yeni bir teknolojiye magdur eden ve kullanim suresini kisitlayan telefonlarin bu dunya uzerindeki hukmunu ele gecirebilirdin.Ama tarihde kalmayi tercih ettin..

    • Tamamen şirketin yanlış politikası. Bazı konularda geleceği iyi analiz etmek gerekiyor. Sonuç olarak iki efsaneyi de yok etmeyi başardılar.

      • Aynen usta.Nokia telefon uretmesini biliyor.Ama tasarim isi ve uretim tercihleride microsoft kararlastirdigi icin nokia jin tek isi logolamak ve bi kac parcasini uretmek oldu.Ayrica daha sonrada lumia ismini de kaldirip baska bir isme tesebbus ettiler.Ve nokia yi yerlwre vura vura surundurduler 🙂

  • Zaten Windows Phone pazarını kapatmali tamamen kendi markasına hakaret bu kendini batirmak gibi bir şey

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz